Konkursy Konkursy literackie Różne

Ruszają nominacje do nagrody Zajdla!

Od 1 lutego można zgłaszać książki do nagrody im. Janusza A. Zajdla – najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce. Nagrodę wyróżnia to, że zarówno o nominacjach, jak i o przyznaniu nagrody decydują czytelnicy.


Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2020 wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego formularza, który jest udostępniony na stronie www.zajdel.art.pl. Zgłaszać można swoje ulubione powieści (do 5) i opowiadania fantastyczne (do 5), które ukazały się w 2019 roku.
Niewątpliwą pomocą w zgłoszeniach może być przygotowana przez fanów lista pomocnicza (ma ona charakter informacyjny, można nominować także utwory, które się na niej nie znajdują):

Lista nominowanych utworów zostanie ogłoszona podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się w trakcie tegorocznego Pyrkonu.


O nagrodzie
Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Laureatami nagrody byli między innymi: Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Łukasz Orbitowski czy Jarosław Grzędowicz. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w obu kategoriach, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy Polconu (lub konwentu w randze Polconu), dokonają wyboru Laureatów.

Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy na spotkaniu w Łodzi kluby ustaliły powołanie Nagrody Fandomu o nazwie Sfinks. Na początku 1985 r. w Świnoujściu ustalono, by nagrodę przyznawać na każdym Polconie. 8 czerwca 1985, w głosowaniu klubów, Nagrodę Sfinks za najlepszy polski utwór wydany w roku 1984 przyznano powieści Paradyzja Janusza A. Zajdla. Organizatorzy zaprosili autora na wręczenie Nagrody podczas pierwszego Polconu w Błażejewku (październik 1985). W związki ze śmiercią laureata (zmarł 19 lipca 1985 r.) nagrodę odebrała pani Jadwiga Zajdel w 1986 roku na Polconie w Katowicach. W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zmieniono nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, a patronat nad nagrodą objęła pani Jadwiga Zajdel. Od roku 1990 Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku (przedtem w wyniku głosowania klubów), zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie. W 1991 roku po raz pierwszy wręczono Nagrodę w postaci statuetki (autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP) i dyplomu. Od roku 1992 Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

(info organizatora)

Dodaj komentarz