Książnica Pruszkowska zaprasza na spotkanie z Markiem Zagańczykiem oraz na pasjonującą podróż śladami jego literackich fascynacji. Toskania, Sycylia, Korsyka i Berlin – Herbert, Iwaszkiewicz, Herling-Grudziński, Stempowski, Hertz i Miłosz opowiedzeni przez znakomitego pisarza i eseistę, krajobrazy widziane jego oraz ich oczami.
20 lutego, godzina 18.00
Książnica Pruszkowska, Filia nr 4
ulica Chopina 1A
MAREK ZAGAŃCZYK: Pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika “Zeszyty Literackie”.
Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1989-90 pracował w dziale kultury dziennika “Obserwator”. Od 1989 do 1991 był członkiem redakcji miesięcznika “Teatr”.
Marek Zagańczyk jest znawcą współczesnego życia literackiego i eseistyki, o których prowadził zajęcia (wyróżnione nagrodą rektora) w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1991–2008 był sekretarzem redakcji “Zeszytów Literackich”. We wrześniu 2008 roku został zastępcą redaktora naczelnego. Od 1982 roku redaktor naczelną kwartalnika jest jego założycielka, Barbara Toruńczyk. W towarzyszącym pismu wydawnictwie książkowym Zeszyty Literackie Marek Zagańczyk objął redakcję serii “Podróże”. Jest także kuratorem czuwającym nad archiwum i dorobkiem Pawła Hertza. W swojej twórczości Zagańczyk sprawdza się głównie jako autor szkiców z podróży. Skupia się na wędrówkach włoskich, podążając śladami pisarzy, humanistów i podróżników: Pawła Muratowa, Zbigniewa Herberta, E.M. Forstera, Patricka Leigh Fermora, Bruce’a Chatwina, Jarosława Iwaszkiewicza, Kennetha Clarka, Ferdynanda Gregoroviusa, Bernarda Berensona.
Jest autorem książek “Krajobrazy i portrety” (1999) , “Droga do Sieny” (2005, “Cyprysy i topole” (2012).
Na dorobek edytorski Marka Zagańczyka składają się ponadto między innymi: korespondencja Jarosława Iwaszkiewicza i Pawła Hertza ogłaszana na łamach “Zeszytów Literackich”; Portret młodego artysty. Listy Józefa Rajnfelda do Jarosława Iwaszkiewicza (Warszawa 1997 – wraz z Pawłem Hertzem); tom esejów Jana Kotta Nowy Jonasz i inne szkice (Wrocław 1994 – wstęp i opracowanie), a także współpraca edytorska nad tomami korespondencji Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Jerzego Stempowskiego. W redagowanej przez niego serii “Podróże” (Zeszyty Literackie) dotychczas ukazały się książki Ewy Bieńkowskiej, Wojciecha Karpińskiego, Claudio Magrisa, Sándora Máraiego, Pawła Muratowa, Jerzego Stempowskiego, Adama Szczucińskiego, Joanny Ugniewskiej, Tomasa Venclovy.
Eseje, szkice literackie i recenzje Marka Zagańczyka można znaleźć w pismach: “Kultura Niezależna”, “Teatr”, “Gazeta Wyborcza” i “Zeszyty Literackie”.
Pisarz znany jest także jako maratończyk – zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Berlinie, Florencji, Monachium czy Paryżu.
(info Janusz R. Kowalczyk)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.