Konkursy Różne

Znamy laureatów nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za 2019 rok

W środę 5 lutego 2020 r. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wręczył nagrody w ramach swego dorocznego Książka Roku. Uroczystość miała miejsce w Bibliotece Narodowej.


Już po raz osiemnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Nagrodzone tytuły to: Horyzont Jakuba Małeckiego (Sine Qua Non), Dzieje człowieka piszącego Kazimierza Orłosia (Wydawnictwo Literackie), X.Y.Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy Dermota Turinga (Dom Wydawniczy Rebis), Nic osobistego Cezarego Łazarewicza (Wydawnictwo Sonia Draga) oraz Dzieje Polski. Tom 4 (1468-1572) Andrzeja Nowaka (Biały Kruk).

Nagrodę Audiobook Roku 2019 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Literackie za Biegunów Olgi Tokarczuk.

W tym roku przyznano również tytuł Wydarzenie Edytorskie dwóm publikacjom: Dziwne jest serce kobiece Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej (Czytelnik) oraz Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów Barbary Gawryluk (Marginesy). Nagrodę Specjalną za najlepszą publikację z zakresu nauk humanistycznych otrzymało wydawnictwo Biały Kruk za Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej Wojciecha Roszkowskiego.

Wydawcą Roku 2019 zostało Wydawnictwo Literackie, które uhonorowano za „czułość do literatury, innowacyjne myślenie w promowaniu i działaniu na rzecz książki oraz udowodnienie, że publikowanie to także sztuka”.

Wydawnictwo Literackie jest pierwszym podwójnym laureatem naszej nagrody. Przed ponad dekadą zdobyło tytuł Wydawca Roku 2008 za „umiejętne połączenie najlepszych tradycji z sukcesem komercyjnym nowoczesnego wydawnictwa”. Dla krakowskiej oficyny, jak obserwowaliśmy, był to czas dalszego rozwoju i wielu sukcesów. Wydawnictwo Literackie to dziś marka, jego pozycja jest stabilna, oparta na wieloletniej renomie oraz profesjonalnej współpracy z autorami. Wydawnictwo buduje swoją biznesową i prestiżową pozycję poprzez publikacje różnorodnych rodzajów wydań i może być kompasem i wzorem dla innych wydawców – mówi Ewa Tenderenda-Ożóg, zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Tytuł Człowieka Roku 2019 otrzymał Bronisław Kledzik, wieloletni dyrektor i redaktor naczelny Wydawnictwa Media Rodzina za „aktywne działania na rzecz książki, solidność wydawniczą i rzadko spotykany zmysł edytorski”.

Wręczenie nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” odbyło się w środę, w Bibliotece Narodowej.

[źródło: PAP]

Dodaj komentarz