Różne Rynek wydawniczy

Dollar Baby w tym roku w Rosji

Po prośbach młodych filmowców, którzy zgłaszali się do Stephena Kinga z prośba o umożliwienie im wykorzystania jego opowiadań do ich prac szkolnych, pisarz opracował zasady takiej współpracy. W ten sposób powstał program Dollar Baby – w ramach którego Stephen King za 1 USD dzieli się swoimi prawami autorskimi z uczniami i studentami szkół filmowych na całym świecie. Zastrzeżenie jest jedno: powstałe prace nie mogą być wykorzystywane komercyjnie, a pisarz ma otrzymać kopię powstałego filmu. Budżety filmów realizowanych w ramach tego programu wahają się od kilkuset dolarów do ponad 60 tys. USD (Umney’s Last Case, tyt. pol. Ostatnia sprawa Umneya), a filmy realizowane są z pomocą sprzętu domowego aż po sprzęt profesjonalny najwyższej klasy. O filmach Dollar Baby powstała książka wydana w 2015 roku przez twórcę Dollar Baby Shawna S. Lealosa. Opowiada historię 19 filmowców Dollar Baby, którzy dzielą się w niej opowieściami o swych filmach i dalszej karierze zawodowej.

W tym roku prawo do wykorzystania opowiadania Kinga w swej pracy zdobyła 16-letnia uczennica z Tomska (Rosja) Diana Kostyrina, która w ramach klubu filmowego Warsztaty Syberyjskie planuje nakręcić opowiadanie The Woman in the Room i zaprezentować je na międzynarodowym festiwalu Dollar Baby Russia jesienią 2020 roku w Krasnodarze.

Zgodnie z warunkami umowy, film trwać nie dłużej niż 40 minut. Według wstępnych szacunków koszt wyniesie 5 tysięcy dolarów.

Opowiadanie-horror Kobieta w pokoju King napisał w 1978 roku. Fabuła toczy się wokół osoby, która musi uśmiercić nieuleczalnie chorą matkę. Autor opisuje wszystkie emocje i doświadczenia bohatera.

(info wg wikipedia oraz RIA Tomsk)

Dodaj komentarz