Odeszli od nas

Zmarł Carlos Rojas

Żegnamy Carlosa Rojasa, jednego z największych powieściopisarzy okresu powojennego w Hiszpanii. Zmarł w 9 maja w niedzielę w Greenville w Południowej Karolinie (USA), gdzie mieszkał ze swoją córką, profesor Eunice Rojas.


Carlos Rojas urodził się w Barcelonie w 1928 roku, studiował na Uniwersytecie w Barcelonie, uzyskując tam licencjat w 1951 roku. Doktorat obronił 1955 roku na Uniwersytecie w Madrycie. W 1957 roku wyjechał do USA, na Florydę, gdzie wykładał j. hiszpański w Rollins College. W 1960 roku rozpoczął pracę na Emory University w Atlancie, gdzie przez 35 lat, aż do emerytury, był profesorem literatury.

Rojas jest autorem ponad 20 powieści, z czego pierwsza, De Barro y Esperanza, ukazała się w 1957 roku. Zasłynął z powieści historycznych i biografii znanych ludzi. Wśród jego bohaterów jest ostatni prezydent Republiki Hiszpańskiej Manuel Asagna, założyciel hiszpańskiej Falangi Jose Antonio Primo de Rivera, poeta Federico Garcia, artyści Pablo Picasso, Salvador Dali i Francisco Goya. Sam Rojas był siostrzeńcem Gustavo Rojasa Pinilli, prezydenta Kolumbii w latach 1953-57. Ostatnia książka pisarza,  Last King on Earth, ukazała się w 2016 roku.

Książki Rojasa honorowane były wieloma nagrodami. W 1968 roku za Auto da fe zdobył Nagrodę Nacional de Literaturze „Miguela Cervantesa”, w 1973 w jego ręce trafiła Nagroda Planeta de Novela za autobiograficzną powieść Azaña, w 1979 zdobył Nagrodę Nadal (za El ingenioso hidalgo y poeta Federico García Lorca asciende a los infiernos). Rok 1984 przyniósł mu Nagrodę Espejo de España za El Mundo mitico y Magico de Pablo Picasso.

Jego kgiążki tłumaczone były na wiele języków, w tym język angielski, francuski, niemiecki, węgierski, rosyjski.

(info wg infoLibre; na zdjęciu: Carlos Rojas podczas prezentacji swojej ostatniej książki, „Last King on Earth”.

Valparaíso Editorial

Dodaj komentarz