Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł słowacki pisarz Pavel Vilikovský

W poniedziałek 10 lutego, w wieku 78 lat zmarł słowacki pisarz, tłumacz i dziennikarz Pavel Vilikovský. Uważany jest za jednego z czołowych słowackich pisarzy współczesnych.


Vilikovský urodził się 27 czerwca 1941 r. W 1958 r. Studiował reżyserię w FAMU w Pradze, następnie przeniósł się na Uniwersytet Comeniusa w Bratysławie, gdzie studiował języki słowacki i angielski.

Swoją pierwszą pracę literacką opublikował w czasopiśmie “Mladá tvorba”. Na przełomie lat 60. i 70. pracował w redakcji “Slovenské pohľady”. W latach 1976-1996 jako redaktor, a następnie redaktor naczelny w legendarnym magazynie “Romboid”. Był też redaktorem naczelnym słowackiej wersji Reader’s Digest.

W latach siedemdziesiątych nie mógł legalnie publikować, większość z jego kilkunastu książek ukazała się dopiero po 1989 r. Po polsku dostępne są: powieść Ostatni koń Pompei (tłum. P. Godlewski, Pogranicze, Sejny 2005) oraz nowela Wiecznie zielony… (tłum. J. Waczków, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Kraków 2004). W 2013 roku ukazał się zbiór dwóch nowel Prvá a posledná laska (Pierwsza i ostatnia miłość), za który rok później otrzymał prestiżową nagrodę Anasoft Litera. Tę samą nagrodę otrzymał również w 2006 roku – za Čarovný papagáj a iné gýče (Magiczna papuga i inny kicz). Jest też laureatem prestiżowej słoweńskiej Nagrody Vilenica przyznawanej pisarzom z Europy Środkowej.

Oprócz własnej twórczości tłumaczył także autorów angielskich i amerykańskich, takich jak William Faulkner, Joseph Conrad i Kurt Vonnegut.

Mieszkał w Bratysławie.

(info webnoviny, fot. Wikipedia)

Dodaj komentarz