Dotacje Rynek wydawniczy

Program MKiDN “Literatura” – dofinansowanie 2020

Na stronie MKiDN czytamy: Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych. W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży. Istotnym celem programu jest zwiększenie dostępności do efektów realizowanych zadań osobom ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w szczególności poprzez dofinansowanie publikacji dla osób niewidomych i słabowidzących.


A oto pewne podsumowanie wyników naboru.
Najwięcej punktów komisja przyznała publikacji Italo Calvino “Po co czytać klasyków? Na jej wydanie Wydawnictwo Aletheia uzyskało 15 tys. zł. Bardzo wysoko oceniono wydanie książki Józefa Czapskiego pt. Rozproszone. Teksty z lat 1923-1988 (oprac. i notami opatrzył Paweł Kądziela), a wydać ją planuje Towarzystwo Więź. Kolejna wysoko oceniona pozycja to znów publikacja Alethei –  Mariny Cwietajewej To co było (10 tys. zł).

A na co pójdzie najwięcej pieniędzy? Aż 154 tys. zł MKiDN przeznaczy na publikacje zgłoszone przez Wydawnictwo Biały Kruk. Są to: Gniazdo na Przedmurzu Bohdana Urbankowskiego – 40 tys. zł; publikacja czwartego tomu biografii papieskiej pt. Hetman Chrystusa w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II” – 40,0 tys.zł; Publikacja książki Żółkiewski. Postrach Moskwy prof. Wojciecha Polaka w 400. rocznicę śmierci S. Żółkiewskiego – 38,0 tys.zł; publikacja książki Małgorzaty i Jana Żarynów pt. Rok 1920. Chrzest ognia – 36,0 tys.
Przypominamy, że w ramach programu Promocja Czytelnictwa Biały Kruk ma otrzymać 300 tys. zł na Ogólnopolską Kampanię Czytelniczą „Pochwalmy się Polską”. W sumie więc firma ta otrzyma z rąk hojnego ministerstwa 454 tys. zł.

Na wydanie trzech tomów Józefa Łobodowskiego Wiersze i przekłady Wydawnictwo Test otrzyma w sumie 141 tys. zł – teoretycznie na dwa lata, ale w 2021 przypadnie mu z tej kwoty 21 tys. zł – prawdopodobnie na promocję książek.

Zaufaniem MKiDN cieszy się Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego. Na wydanie przekładu książki Alexandre’a Koyrégo La Philosophie de Jakob Böhme (Filozofia Jakoba Böhmego) Fundacja otrzyma 40 tys. zł., za książkę Manfreda Franka Der kommende Gott (Nadchodzący bóg) – 30 tys. zł., za książki Pierre’a Hadot Le Voile d’Isis (Zasłona Izydy) – 28,5 tys. zł. Fundacja starała się jeszcze o jedno wparcie, na razie go nie otrzymała. W sumie Ministerstwo da Fundacji 108,5 tys. zł., a jeśli doliczyć kwotę przyznaną jej w ramach programu Promocja Czytelnictwa (na program telewizyjny „Kronos” – 180 tys. zł), to do kasy Fundacji spłynie 288,5 tys. zł.

Wydawnictwo Marek Derewiecki otrzyma 95,9 tys zł. W planie wydanie książki i ebooka Romana Ingardena Jestem filozofem świata (Κόσμου φιλόσοφός εἰμι), cz. 2 lata 1939-1970″ – 40 tys. zł., tłumaczenie, wydanie i promocja książki Gilberta Dahana Intelektualiści chrześcijańscy wobec Żydów w średniowieczu – 38 tys.zł, tłumaczenie, wydanie i promocja książki oraz e-booka: Mikaëla Nichaniana  Zniszczyć Ormian. Historia ludobójstwa“- 17,9. Wydawnictwo starało się o wsparcie jeszcze jedne pozycji – na razie go nie otrzymało.

Fundacja Ośrodka KARTA otrzyma dotacje na trzy książki: za przygotowanie, druk, promocję i kolportaż publikacji Odsłony Żubra. Cat-Mackiewicz w dziennikach i listach – 35 tys. zł.; za opracowanie, wydanie i promocja książki Bitwa warszawska 1920. Jak Polska zatrzymała bolszewików – 31,4 tys. zł, za wydanie książki Kennetha Malcolma Murraya Skrzydła nad Polską. 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki – 35,8 tys. zł. W sumie 102,2 tys. zł.

Z innych “drogich” dotacji warto wymienić 40 tys. zł dla Teatru Nowego  im. Kazimierza Dejmka w Łodzi na Dramaty Antoniego Czechowa, dla Zona Zero sp.z o.o na publikacje Szymona Nowaka Lekarz z Auschwitz ( (39,8 tys. zł), dla Frondy PL Sp.z o.o na wydanie Ilustrowanego świata Biblii Scotta Hahna – 37,8 tys. zł. W tym przypadku nie mogę się zgodzić ze zdaniem MKiDN – nie widzę powody, dla którego wydawnictwa religijne nie mogłyby wydać tej książki we własnym zakresie.

Z wielkich “odrzuconych” wydawnictw, które nie otrzymały dotacji, wymieniłbym wydawnictwo BOSZ z Leska – wszystkie trzy zgłoszone przez tę zasłużoną dla promocji polskiej sztuki oficynę nie znalazły się w zwycięskiej puli. Są to książki – antologie Polski plakat teatralny i Sztuka po roku 1989 oraz Listy miłosne pisarzy polskich. Z innych kilkudziesięciu “odrzuconych” wymieniłbym też Śladami Szeli, czyli diabły polskie. Wymazana historia Polski Piotra Korczyńskiego – pozycję zgłoszoną przez wydawnictwo RM.
Ale dla tych oficyn i wszystkich pozostałych jest jeszcze szansa na zdobycie dofinansowania – na wnioski, które uzyskały co najmniej 50 pkt, przysługuje możliwość złożenia odwołania (do 29 lutego).


Zobacz pełen wykaz przyznanych wniosków.


(info ap wg materiału MKiDN)

Dodaj komentarz