Promocje książek Rynek wydawniczy Spotkania literackie

O zapomnianych artystach II Rzeczypospolitej w „Wodzie Ognistej”

Była już kawiarenka parafialna, księgarnia, teraz przyszła kolej na… „Wodę Ognistą” – warszawski koktajl bar na ulicy Wilczej. W tak różnych miejscach Marek TELER, młody, ale zapowiadający się doskonale, pisarz-dokumentalista promuje swoje książki.

Wydał je już trzy, kolejne w pisaniu, jeszcze inne w głowie. Ma o czym pisać; jak sam przyznaje, fascynuje go głównie średniowiecze – stąd Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego, ale też interesujący jest okres dwudziestolecia międzywojennego – stąd Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej – barwna opowieść o dobrze zapowiadających się aktorach filmowych, których karierę przerwała wojna, artystach drugiego planu. O tej też książce mówił autor, dodawał nowe fakty, których zdobycie wymagało iście detektywistycznych zdolności i umiejętności poruszania wśród archiwów wszelkiego rodzaju. A goście słuchali i słuchali (zabrakło miejsc, niektórzy zajęli podłogę), co nie dziwi, bo Marek Teler potrafi opowiadać, rozwijając drobne wątki w całe opowieści.

Spotkanie prowadził Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej.

A dlaczego promocja książki odbyła się w „Wodzie Ognistej”? Szef lokalu przyznaje, że to po części przypadek – wystrój i klimat lokalu ma nawiązywać od okresu międzywojnia, jeden z koktajli nazywa się Ina Benita – to przecież  bohaterka książki Marka Telera – książka o aktorach tamtych czasów wpisuje się więc tu doskonale. Czy planuje w przyszłości kolejne spotkania z książką? – Być może!


Wydana przez portal Histmag.org i wydawnictwo CM książka Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek i miłośników historii dziesiątej muzy. Przenosi nas do świata celuloidowych taśm filmowych, porywających rewii oraz prawdziwych osobistości polskiej kultury. Do świata, którego już nie ma.

(info ap)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *