Promocje książek Rynek wydawniczy Spotkania literackie

O zapomnianych artystach II Rzeczypospolitej w “Wodzie Ognistej”

Była już kawiarenka parafialna, księgarnia, teraz przyszła kolej na… “Wodę Ognistą” – warszawski koktajl bar na ulicy Wilczej. W tak różnych miejscach Marek TELER, młody, ale zapowiadający się doskonale, pisarz-dokumentalista promuje swoje książki.

Wydał je już trzy, kolejne w pisaniu, jeszcze inne w głowie. Ma o czym pisać; jak sam przyznaje, fascynuje go głównie średniowiecze – stąd Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego, ale też interesujący jest okres dwudziestolecia międzywojennego – stąd Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej – barwna opowieść o dobrze zapowiadających się aktorach filmowych, których karierę przerwała wojna, artystach drugiego planu. O tej też książce mówił autor, dodawał nowe fakty, których zdobycie wymagało iście detektywistycznych zdolności i umiejętności poruszania wśród archiwów wszelkiego rodzaju. A goście słuchali i słuchali (zabrakło miejsc, niektórzy zajęli podłogę), co nie dziwi, bo Marek Teler potrafi opowiadać, rozwijając drobne wątki w całe opowieści.

Spotkanie prowadził Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej.

A dlaczego promocja książki odbyła się w “Wodzie Ognistej”? Szef lokalu przyznaje, że to po części przypadek – wystrój i klimat lokalu ma nawiązywać od okresu międzywojnia, jeden z koktajli nazywa się Ina Benita – to przecież  bohaterka książki Marka Telera – książka o aktorach tamtych czasów wpisuje się więc tu doskonale. Czy planuje w przyszłości kolejne spotkania z książką? – Być może!


Wydana przez portal Histmag.org i wydawnictwo CM książka Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek i miłośników historii dziesiątej muzy. Przenosi nas do świata celuloidowych taśm filmowych, porywających rewii oraz prawdziwych osobistości polskiej kultury. Do świata, którego już nie ma.

(info ap)

Dodaj komentarz