Różne Rynek wydawniczy

“Dżuma” Camusa a koronawirus

Jednym z efektów epidemii koronawirusa jest wyśmienita sprzedaż arcydzieło Alberta Camusa Dżuma. We Francji najwyższy poziom sprzedaż tej książki osiągnęła pod koniec stycznia – około 1700 egzemplarzy (w analogicznym okresie ubiegłego roku – 450 egz.) – i wciąż jest dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym. We Włoszech, według serwisu Actualitte.com, sprzedaż powieść Camusa potroiła się i zajmuje 6 miejsce wśród bestsellerów włoskim księgarni internetowej ibs.it a także w bestsellerach na amazon.it.

Dżuma dotyczy epidemii tej choroby w algierskim mieście Oran. Na dziewięć miesięcy miasto staje się areną walki o przetrwanie, a wobec tej choroby, która staje się symbolem śmierci, zła, ludzie zajmują różne postawy.

Zainteresowanie historiami o pandemii jest odczuwalne nie tylko w księgarniach. Epidemia strachu, katastroficzny film Stevena Soderbergha o niszczycielskiej sile epidemii, zajmuje dziewiąte miejsce w rankingu iTunes dziewięć lat po premierze. Liczba uczestników w grze wideo Plague Inc z 2012 roku, w której zadaniem gracza jest stworzenie strategii rozprzestrzeniania się choroby na cały świat i doprowadzenie do unicestwienia ludzkości wzrosła w styczniu o ponad 256%.
(info wg BM.TV)

Dodaj komentarz