Konkursy Konkursy literackie

Poznaliśmy laureata tegorocznej Nagrody im. Z. Herberta

Tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta otrzymał niemiecki poeta i eseista Durs Gruenbein. Informację podano na konferencji prasowej 9 marca.


W uzasadnieniu werdyktu Tomasz Różycki, tegoroczny przewodniczący jury, powiedział: Gruenbein jest jednym z najbardziej znanych i docenianych poetów języka niemieckiego, nie tylko przez wartość swojego ogromnego dorobku, ale także przez zakres zainteresowań i podejmowanych tematów (…) Opisuje doświadczenia obywateli »demokracji ludowej« i szarość ulic spopielonego w czasie wojny Drezna, ale także kolorowy chaos i niejednoznaczność dzisiejszych czasów. Pozostając blisko współczesnego życia, wchodzi w żywy kontakt ze sztuką i filozofią. Jego wiersze to dialogi z Seneką, Pascalem, Kartezjuszem. W tym sensie Gruenbein jest także bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta: uniwersalna kultura wciąż stanowi dla niego punkt odniesienia.

Durs Gruenbein jest jednym z najlepszych poetów i eseistów swojego pokolenia. Po upadku muru berlińskiego napisał tomy wierszy, które zasłynęły z połączenia poetyckiej wizji ze współczesną wiedzą – podkreślił inny członek jury, Michael Krueger, niemiecki poeta i wydawca.
Sam laureat napisał w liście odczytanym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej: Kiedy dojrzewałem jako twórca, właśnie odkrycie polskiej poezji współczesnej, przede wszystkim Herberta, bardzo mi pomogło, zarówno w sensie etycznym, jak i filozoficznym. Jego wiersze były nie tylko przykładami formalnego mistrzostwa, ale także lekcją wolności umysłu i charakteru, niezwykle przydatnymi dla osoby dorastającej w małym kraju za Odrą, dawnych Niemczech Wschodnich.


Durs Gruenbein urodził się w 1962 r. w Dreźnie (w ówczesnym NRD). Przyszły autor Mizantropa na Capri studiował teatrologię w Berlinie, zaś od połowy lat 80. współpracował z redakcjami czasopism literackich. Obecnie wykłada poetykę na Akademii Sztuk Pięknych w Duesseldorfie, mieszka zaś we wschodniej części Berlina. Jako poeta zadebiutował w roku 1988 tomem Grauzone morgens (Strefa szarości nad ranem). W materiałach prasowych Fundacja im. Herberta cytuje tłumacza, Andrzeja Kopackiego, który wspomina, że Gruenbein wszedł do literatury niemieckiej jak burza albo raczej jak hiperborejski wiatr i w ciągu paru lat uzbierał moc epitetów, wśród których nie zabrakło porównań do debiutu Hofmannsthala czy Enzensbergera, a krytycy chętnie uznawali go za pierwszego wielkiego poetę zjednoczonych Niemiec.
Tom Mizantrop na Capri w roku 2012 przyniósł poecie przyznawaną przez miasto Gdańsk nagrodę Europejski Poeta Wolności.


W tym roku w jury nagrody zasiadali: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krueger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).


Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta. Jej laureatami byli dotąd W.S. Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill oraz Agi Miszol.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 12 maja 2020 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.

(info wg onet.pl, foto: materiały prasowe))

Dodaj komentarz