Edytorstwo Historia książki i druku

Niedawno odnaleziony zbiór poezji perskiej Hafeza wystawiony na aukcję

Skradziony w 2007 roku od prywatnego właściciela w Niemczech rzadki egzemplarz zbioru poezji perskiego poety Hafeza (około 1315-1390) odnalazł holenderski detektywa, ekspert w dziedzinie sztuki. Książka została przekazana policji w Monachium na początku tego roku, zanim została zwrócona właścicielom. Teraz trafiła na aukcję. 

Książka jest rzadką kopią Dywanu – zbioru poezji słynnego perskiego poety Hafeza (dywan to po arabsku i persku „zbiór poezji”. Datowany jest na 1462 rok i wchodził w skład ukradzionej kolekcji irańskiego antykwariusza Jafara Ghazi, który zmarł w 2007 roku.

Skradziona kolekcja była poszukiwana przez irańskie tajne służby, jednak to policji niemieckiej udało się w 2011 roku odzyskać jej 175 dokumentów. Wciąż jednak brakowało Dywanu. Za jego odnalezienie wyznaczono nagrodę w wysokości 50 tys. Euro.

Udało to się w 2018 roku holenderskiemu detektywowi Arthurowi Brandowi, nazywanemu „Indiana Jones ze świata sztuki”.
Książka została przekazana policji monachijskiej pod koniec 2019 roku i wróciła do właścicieli, którzy, podobnie jak inne rękopisy z kolekcji Jafara Ghazi, postanowili wystawić ją na aukcji.

Kopia trafi pod młotek 1 kwietnia w Sotheby’s. Zakłada się, że powinna osiągnąć cenę 70-106 tys. Euro.

Warto dodać, że książka jest podpisana przez słynnego kaligrafa Shaykha Mahmuda Pir Budaqi i jest poświęcona jednemu z najważniejszych mecenasów sztuki książki w Azji Środkowej XV wieku księciu Kara Kojunlu Pir Budaq (zm. 1466).
(źródło “The Guardian”)

Dodaj komentarz