Analizy/podsumowania Hurt/księgarstwo Różne Rynek wydawniczy Rynek za granicą Zagranica

W 2019 roku sprzedaż książek w Europie Zachodniej miała się całkiem dobrze

Opracowane przez GfK (Growth from Knowledge) dane dot. sprzedaży książek, opublikowane 11 marca, wskazują na wzrost obrotów i średniej ceny książki drukowanej na rynku zachodnioeuropejskim.


Ten pozytywny wzrost ten był szczególnie widoczny we Włoszech i Portugalii, gdzie obroty wzrosły odpowiednio o 5,5% i 3,9% w porównaniu do 2018 r. Mniejszy wzrost odnotowano w Holandii – o 1,9%, w Szwajcarii – 1,5%, Francja i Hiszpani0 – po 1,1% oraz Flandrii 0,8%. Spadek odnotowano w Walonii – 1,3% – czytamy w opracowaniu tego instytutu badań marketingowych.

Wzrost obrotów w badanych krajkach tłumaczy się głównie wzrostem średniej ceny książek. Na przykład w 2019 r. w Szwajcarii ceny książki wzrosły o 3,1% w ciągu jednego roku, a wielkość sprzedaży spadła o 1,6%. We Flandrii i Holandii, gdzie sprzedaż spadła o 3,5 i 3,9%, ceny wzrosły odpowiednio o 4,5 i 6%, w Hiszpanii, gdzie sprzedaż spadła 0,4%, ceny wzrosły o 1,6%. Analizowane wskaźniki wzrosły natomiast w Portugalii, Włoszech, Francji: 2,5% sprzedaż, 1,3% cena; 4,0% sprzedaż, 1,4% cena; 0,5%, 0,6%.

GfK wykazuje jednak różnicę w średniej cenie książek w Europie, od najniższej we Francji – 11,16 EUR, do najdroższej w Szwajcarii- 21,15. W Hiszpanii, Flandrii i Holandii średnia cena wynosi ponad 14 EUR.

Wzrost sprzedaży książek napędzała beletrystyka. We Francji np. sprzedaż była najlepsza od 6 lat. Ogromnym powodzeniem cieszyła się byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego i byłej pierwszej damy USA Michelle Obama. Najchętniej kupowaną książką w tym kraju kraju był 38. tom przygód Asteriksa i Obeliksa La Fille de Vercingétorix (pol. Córka Wercyngetoryksa), który przyczynił się do aż 9-procentowego wzrosty sprzedaży komiksów. We flamandzkiej Belgii najczęściej czytelnicy sięgali po De BourgondiersBarta van Loo, we Włoszech po książkę Stefanii Auci I Leoni di Sicilia, w Holandii Lucindy Riley De Zevenem Zussenem, w Portugalii Raula Linh’almaFaith sem querer que te qui qui, w Hiszpanii Arturo Péreza-Reverte Sidi.
(źródło Livre Hebdo, na zdjęciu fragment komiksu Córka Wercyngetoryksa)

Dodaj komentarz