Graficy/ilustratorzy Nasza Galeria

Nasza Galeria: Katarzyna Konior

Tym razem w naszym cyklu Ludzie Polskie Książki – z okazji ważnego w świecie polskiej książki wydarzenia, jakim był w 2019 roku Jubileusz 75-lecia Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” – zamieszczamy sylwetkę osoby blisko związanej z tą zasłużoną oficyną wydawniczą – graficzki opracowującej książki, autorki projektów okładek, plakatów, folderów reklamowych, a także przygotowanej w 2019 roku nowej strony internetowej… Coraz bardziej więc jej styl staje się stylem „Czytelnika”…
Barabara Petrozolin-Skowrońska


Graficzka, projektantka, fotograficzka. Wykształcenie: absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Instytutu Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa oraz praca magisterska Dekoracja architektoniczna wybranych kamienic secesyjnych w Bielsku-Białej. Stan aktualny i perspektywy ochrony pod kierunkiem prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht.

Książki Katarzyny Konior wyróżnione w konkursie Academia 2019

Praca, kariera zawodowa: od 2004 jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. 2002-09 – prowadziła firmę reklamową Afisz, a od 2009 prowadzi własne studio kreatywne Blue Mango specjalizujące się w reklamie, brandingu i identyfikacji wizualnej. W 2010 nawiązała współpracę z Wydawnictwem Muza i rozpoczęła trwającą do dziś przygodę z projektowaniem książek. Dotychczas zaprojektowała ponad 130 okładek i layoutów oraz kilkanaście serii wydawniczych. Swobodnie porusza się pomiędzy różnorodnymi gatunkami ‒ od beletrystyki, przez wydawnictwa naukowe i szkolne po tematykę medyczną. Współpracuje z wydawnictwami: Czytelnik, Muza, Akurat, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Znak, PWN, Wydawnictwo Szkolne PWN oraz z magazynem filmowym „Ekrany” i czasopismem literacko-artystycznym „Akcent”. Ze Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik” stale współpracuje również w zakresie projektowania materiałów reklamowych: plakaty, ulotki, foldery, reklama prasowa, gadżety, bannery internetowe, a w 2019 zaprojektowała nową witrynę internetową wydawnictwa.

Wystawy: jej prace prezentowane były m.in. na wystawach: malarstwa (Międzynarodowe Biennale Pasteli (Nowy Sącz, Wrocław, Poznań, Kielce, Warszawa, Kraków, Zakopane, 2004 i 2006), Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych (2007 i 2010), fotografii: Konfrontacje (Leszno 2007), I Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Pejzaż współczesny” (Częstochowa 2012), XXIII Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Zabytki” (Zamość 2012), Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych (2019). Nagrody: nagradzana za twórczość poetycką i projekty graficzne, m.in.: wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Sen o Karpatach” ( 2007), II nagroda na Konfrontacjach (Leszno, 2009), nominacja do nagrody w Konkursie Poetyckim im. K. Ratonia, (Olkusz, 2010). Nagroda za grafikę i poezję, Galeria Audialnia (Kraków, 2009). W 2011 wygrywa konkurs na opracowanie graficzne Pakietów maturalnych dla Wydawnictwa Szkolnego PWN. W 2017 zdobywa I nagrodę w konkursie na nowe opracowanie grafi czne magazynu filmowego „Ekrany” (Kraków). W 2019 na Warszawskich Targach Książki Urologia. Ilustrowany podręcznik (Wydawnictwo Lekarskie PZWL), do którego zaprojektowała okładkę, zdobył wyróżnienie w konkursie Academia 2019.

Nagrodzony projekt układu graficznego magazynu filmowego „Ekrany”

Kontakt: www.bluemango.pl
studio@bluemango.pl

One thought on “Nasza Galeria: Katarzyna Konior

Dodaj komentarz