Hurt/księgarstwo Księgarnie Rynek wydawniczy Zagranica

Koronawirus: odezwa Europejskiej i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Księgarskich

.

The European and International Booksellers Federation (Europejska i Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Księgarskich), reprezentująca stowarzyszenia księgarzy w Europie i na całym świecie, wydała następujące oświadczenie:


 

W zawiązku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 po całym świecie, wiele krajów podejmuje zdecydowane kroki w celu jego ograniczenia. W krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Belgia wszystkie sklepy są zamknięte (z wyjątkiem tych, które dostarczają niezbędne towary), w tym księgarnie. Wymuszone zamknięcie księgarń zagraża stabilności finansowej wielu z nich.

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi jest priorytetem. Musimy jednak zrozumieć wpływ długoterminowych zamknięć na małe i średnie przedsiębiorstwa, które zależą od obecności klientów.

Księgarnie wnoszą istotny wkład w rozwój edukacji, kultury i finansów.

Księgarze dokładają wszelkich starań, aby świadczyć usługi klientom podlegającym kwarantannie, co jednak związane jest z wieloma wyzwaniami. Księgarnie będące naszymi członkami nie posiadają, lub mają nieprzystosowaną w tych trudnych czasach infrastrukturę pozwalającą na sprzedaż internetową. Ponadto, oferując dostawę do domu, narażają się na większe ryzyko.

Zamknięcie księgarń internetowych zagraża ich rentowności i i tak już niestabilnej sytuacji gospodarczej. Lokalne księgarnie wnoszą znaczący wkład w życie miejscowe społeczności, oferując zatrudnienie i świadcząc wygodne usługi, których sklepy internetowe nie są w stanie zapewnić. Kluczowe znaczenie dla ciągłego zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych ma umożliwienie przedsiębiorstwom przezwyciężenia tych trudnych czasów.

Wszyscy księgarze nie mogą się doczekać otwarcia swoich sklepów, nie chcą jednak narażać swego zdrowia, jak też zdrowia swoich klientów. Stawia to ich w niekorzystnej sytuacji w porównaniu do gigantycznych sklepów internetowych, działania których zmieniły się w minimalnym stopniu.

Apelujemy do rządów na całym świecie, aby pamiętały o znaczeniu książek w naszym społeczeństwie oraz o tym, że księgarnie mają pozytywny wpływ na ludzi, a także, aby zapewniły wsparcie i pomoc finansową branży księgarskiej.

Musimy być razem w tym trudnym okresie. Tylko poprzez wzajemne wspieranie się staniemy się silniejsi.

Bruksela, 24 marca 2020 r

Dodaj komentarz