Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł Jurij Bondariew

W niedzielę 29 marca w Moskwie zmarł Jurij Bondariew, jeden z najbardziej cenionych rosyjskich pisarzy starszego pokolenia. Dwa tygodnie temu ukończył 96 lat.


Jurij Bondarev urodził się w 1924 r. Brał udział w budowie umocnień obronnych pod Smoleńskiem, przekraczania Dniepru i wyzwolenia Kijowa. Po II wojnie światowej wstąpił do Instytutu Literackiego A.M. Gorki, gdzie ukończył warsztaty K. Paustowskiego.

Bondariew jest autorem opowiadań wojennych, nowel i powieści. Debiutował w 1945 opowiadaniem “W puti” (w drodze). Jest też autorem  scenariusza do filmu opartego na swej powieści Gorący śnieg o wydarzeniach bitwy pod Stalingradem, scenariusza epickiego filmu „Wyzwolenie” i  „Bataliony proszą o ogień” – wg kolejne swej powieści. To właśnie te prace przyniosły mu sławę. Był laureatem Nagrody Lenina i dwóch Nagród Państwowych ZSRR, Bohater Pracy Socjalistycznej.

Proza Bondariewa ukazywała się w polskich przekładach, w tym m.in.  Brzeg – książka o wojnie, pokoju i miłości (1975, wyd. polskie 1977) oraz była Gra, wydana w Polsce w 1989 roku.

(źródło m.in. Izwiestia)

Dodaj komentarz