Rynek wydawniczy

Prezes Białego Kruka apeluje do ministra Glińskiego o wsparcie książki

Portal wPolityce.pl zamieścił apel założyciela (25 lat temu) i prezesa Białego Kruka Leszka Sosnowskiego o wsparcie krajowego rynku książki i zerową stawkę VAT dla tego asortymentu. A oto fragment apelu:


Leszek Sosnowski (foto: Wikipedia)

(…)
Polskie księgarnie upadły w ciągu ostatnich niespełna 10 lat do najniższego poziomu w Europie w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców! Nie ma ich nawet tysiąca – na prawie 40 mln obywateli. (…)
Prawdziwa księgarnia jest placówką kulturalną. Tak samo wydawnictwo. Tymczasem oba te podmioty funkcjonują w Polsce jako podmioty stricte gospodarcze, bez szczególnej ochrony prawnej i finansowej, co oczywiście prowokuje wszystkich w branży do totalnej komercjalizacji swoich działań – by przetrwać. Po kryzysie wirusowym być może wielu przetrwa dzięki środkom zaradczym. Pytanie jednak jak długo przetrwa? Poratują się na chwilę, wyczerpią zapasy – i co dalej? Łatwo przewidzieć: nastąpi „zjazd” branży. Potrzebne są zatem niezwłocznie decyzje, które zagwarantują branży wydawniczo-księgarskiej trwałą i spokojną egzystencję. Są dwie takie możliwości i nadzieje: stała (na jeden rok) cena książki oraz zerowa stawka VAT na książki. Ta ostatnia koncepcja nie jest żadną nowością; stawka zerowa funkcjonowała wiele lat i dopiero jej zniesienie w 2011 r. zapoczątkowało drastyczny spadek sprzedaży książek i tym samym czytelnictwa.
(…)
Dlatego zwracam się z apelem do wicepremiera i zarazem ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, by okazał książce serce! Proszę niezwłocznie wszcząć procedury przywrócenia stawki zerowej, jeśli nasza branża nie ma przejść w ręce kosmopolitycznych gigantów, które już kręcą się wokół nas jak te sępy i wietrzą zdobycz. (…)

Leszek Sosnowski

Przeczytaj cały apel na stroniewPoltyce.pl.

Dodaj komentarz