Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą Zagranica

Koronawirus: Hiszpanie sięgają po publikacje elektroniczne

Od trzech tygodni księgarnie w Hiszpanii są zamknięte. Czytelnicy coraz częściej sięgają po e-booki. Wydawcy zadają sobie pytanie: czy to chwilowe zainteresowanie tą formą przekazu słowa, czy też utrzyma się po zakończeniu pandemii?


W Hiszpanii liczby są imponujące: trzy tygodnie kwarantanny skłoniło ponad 50 tys. czytelników do sięgnięcie po e-booki lub audiobooki – podaje protal Dosdoce.

Platforma biblioteki publicznej zarządzana przez hiszpański rząd eBiblio odnotowała wzrost o 130% od chwili ogłosznia stanu wyjątkowego, przyciągając ponad 18 tys. nowych użytkowników, natomiast eLiburutegia, platforma e-książek Euskadi zarejestrowała 6 tys. nowych czytelników.

Ten wzrost wydaje się być częścią globalnego zjawiska, powielanego na całym świecie. Bookwire i Libranda, na przykład, odnotowują 50% wzrost zainteresowania książkami cyfrowymi, natomiast Kobo podaje, że sprzedaż e-booków wzrosła o 140%, a audiobooki o 254%.

Czy jesteśmy świadkami końca papierowej książki?

Wydawcy obawiają się, że po kryzysie, przy odradzającej się gospodarce, czytelnicy o wiele mniej chętniej niż dziś wydawać będą pieniądze na książki.

(źródło ActuaLitte)

Dodaj komentarz