Rynek wydawniczy Zagranica

Białoruś: czytają powieść Uładzimira Karatkiewicza

Już ponad dziesięć osób przeczytało przed kamerami swój fragment powieści Kalasy pad sarp tvaіm (Kłosy pod twoim sierpem) Uładzimira Karatkiewicza. To jedna z akcji mająca na Białorusi uświetnić obchodzoną w tym roku rocznicę 90-lecia urodzin tego jednego z najwybitniejszych prozaików w historii literatury białoruskiej.


W akcji czytania biorą udział aktorzy, dziennikarze, działacze społeczni. Codzienne, przez dwa tygodnie o godz. 16:00 w salach Muzeum Historii Literatury Białoruskiej odczytywany są kolejne fragment książki. W sumie wybrano 55 osób, które pochylą się nad książką w dwu salach Muzeum: w gabinecie Koratkiewicza i w jego jadalni. A Jest co czytać – książka liczy ponad 900 stron.

Projekt jest dostępny na kanale YouTube, w sieciach społecznościowych muzeum, na stronie internetowej kanału telewizyjnego Białoruś 3.

Uładzimir Karatkiewicz (1930-84) – białoruski prozaik, poeta, dramaturg. Jeden z najwybitniejszych prozaików w historii literatury białoruskiej. Jedne z pierwszych pisarzy białoruskich piszących powieści historyczne, w tym kryminały.
Koratkiewicz urodził się w Orszy. W 1954 ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Kijowskim, następnie pracował jako nauczyciel, początkowo na Ukrainie, później w swoim rodzinnym mieście. Od 1960 mieszkał w Mińsku. Od 1957 należał do Związku Pisarzy ZSRR. Za swoją twórczość prozatorską w 1983 otrzymał Nagrodę Literacką Związku Radzieckich Pisarzy Białorusi im. Iwana Mieleża. Jego najbardziej znane powieści to Dzikie polowanie króla Stacha (biał. Дзікае паляванне караля Стаха, 1964), Leonidy nie wrócą na Ziemię (biał. Леаніды не вернуцца да Зямлі, 1962), Kłosy pod twoim sierpem (biał. Каласы пад сярпом тваім, 1965). Ostatnia to Krzyż Anielina (biał. Крыж Аняліна) – niedokończona, wydana w 1988 r.

(źródło tvr.by)

Dodaj komentarz