Odeszli od nas Różne Rynek wydawniczy Zagranica

Zmarł rosyjski pisarz Aleksandr Kabakow

W wieku 77 lat, wieczorem 18 kwietnia br. zmarł rosyjski pisarz i dziennikarz Aleksandr Kabakow. Tę informację zamieścił na Facebooku jego przyjaciel Andriej Kolesnikow. Przyczyna śmierci nie jest znana, nieoficjalnie wiadomo, że pisarz ciężko chorował od dłuższego czasu.


Aleksandr Kabakow urodził się 22 października 1943 r. w Nowosybirsku. Po ukończeniu Wydziału Mechaniki i Matematyki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku przez pewien czas pracował jako inżynier w biurze projektowania rakiet Jangela w w Jużmaszu. Jego kariera dziennikarska rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 70. w gazecie “Gudok”, następnie pracował także m.in. dla “Moskowskich Nowostiej”, “Kommersanta”, w Nowom ocziewidce”, był redaktorem naczelnym magazynu “Sokwojaż SW”.

Pozostawił po sobie szereg książek, wśród których najbardziej znane to Niewozwraszczeniec (powieść zekranizowana przez Siergieja Snieżnina), Soczinitel, Bieglec, Moskowskije skazki, Podchod Kristapowicza (na motywach tej książki Władimimir Naumow wyreżyserował w 1990 roku kultowy w czasach pierestrojki w ZSRR film “Diesiat’ let bez prawa pierepiski”). W Polsce w tym roku nakładem wydawnictwa Inicjał ukazała się książka Kabakowa Kamiera chranienija…) (polski tytuł Bagaż wspomnień, czyli mój ZSRR) – zbiór dowcipnie napisanych opowieści o kultowych rzeczach czasów ZSRR).

Kabakow jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. „Bolszaja Kniga” (2006), Nagroda Iwana Bunina (2006). Jego książki wydawane są w wielu krajach, w tym w USA, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, we wszystkich państwach skandynawskich, Japonii i Chinach.

(źródło MKRU, zdjecie: Dmitrij Rożkow)

Dodaj komentarz