Różne Rynek wydawniczy

MBP w Kaliszu w dobie koronawirusa

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu już następnego dnia po zamknięciu instytucji kultury rozpoczęła w Internecie akcję promującą e-booki i dostosowała procedurę ich wypożyczania do systemu on-line. Jednocześnie w social mediach rozpoczęła na szeroką skalę popularyzację platform cyfrowych, umożliwiających bezpłatne oglądanie spektakli, słuchanie koncertów, oglądanie dzieł sztuki czy wirtualne zwiedzanie muzeów i galerii. Bibliotekarze ponadto czytają bajki, realizują kameralne spektakle oraz nagrywają tutoriale, wideoblogi i wywiady. Wymieńmy niektóre z tych działań.


Bibliotece udało się w krótkim czasie namówić sporą grupę swych czytelników na korzystanie z cyfrowego księgozbioru. Wystarczy skontaktować się mailowo z Biblioteką Główną lub Filią nr 4 (bg@mbp.kalisz.pl lub filia4@mbp.kalisz.pl), by zyskać kod pozwalający na bezpłatny dostęp do ponad tysiąca tytułów. Biblioteka na swym facebookowym profilu promuje nie tylko platformę IBUK Libra, ale też inne strony internetowe oferujące darmowe e-booki (np. wolnelektury.pl).


W ciągu tygodnia liczba korzystających z e-booków wzrosła o pół tysiąca i powiększa się z każdym dniem. Analiza wypożyczanych tytułów wykazała, że czytelnicy korzystają w dużej mierze z sugestii bibliotekarzy, którzy w ramach internetowej akcji „E-booki na kliknięcie” omawiają na facebookowym profilu najciekawsze pozycje z IBUK Libra. MBP postanowiła wzbogacić zatem „posty” o głośną lekturę rekomendowanych książek, by jeszcze bardziej zachęcić wszystkich do odwiedzania cyfrowego księgozbioru.


Miejska Biblioteka Publiczna sięga też po inne formy popularyzacji literatury, a do najwdzięczniejszych należy teatr. Pracownicy biblioteki nagrali filmowe wersje japońskiego teatrzyku kamishibai. Dzięki nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem Zielona Grupa dzieci mogły obejrzeć urokliwe przykłady „teatru ilustracji”, takie jak Bajka o księciu Husajnie i latającym dywanie czy Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem” Doszło także do światowej premiery internetowej Przygody afrykańskiej – sztuki, którą z okazji Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego napisała Joanna Piotrowska, a zilustrowała Agnieszka Zaśko. Przygotowano także kilka spektakli teatru kukiełkowego w oparciu o wiersze Jana Brzechwy, dla którego sceniczną ramę stanowi fragment bibliotecznego regału, dlatego cykl nazwano „Teatrzykiem z górnej półki”.

Teatrzyk kamishibai: Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem

Biblioteka potrafiła zachęcić do współpracy swych przyjaciół – do głośnego czytania bajek, fragmentów powieści czy wierszy. W tym zacnym gronie znaleźli się nie tylko animatorzy kultury, ale także prawnicy i lekarze. Wyimek z Nocy i dni obiecał przysłać aktor Karol Strasburger, poproszona o lekturę swych bajek Aneta Kolańczyk postanowiła specjalne z tej okazji napisać nowy utwór „O pchle, która bała się wirusa”.


Biblioteka poszerzyła współpracę z wydawnictwem MARTEL, które w błyskawicznym tempie dostarczyło kilkanaście nowych bajek, baśni i wierszy logopedycznych. Teraz czytaniem ich na facebookowym profilu zajęły się same bibliotekarki.

Czytanie z Martelem

MBP na swym facebookowym profilu zbiera informacje o instytucjach, stowarzyszeniach i grupach twórczych, które zdecydowały się na bezpłatne udostępnianie swych zbiorów. Nie ruszając się z domu można zwiedzać wirtualne muzea i galerie, oglądać spektakle, słuchać koncertów. Biblioteka „zajrzała” również do malarskiej pracowni Wiktora Jędrzejaka, by poznać najnowsze prace tego kaliskiego artysty.


Bardzo aktywnie Biblioteka działa w zakresie promocji książki i czytelnictwa, wykorzystując w tym celu takie medium jak film, I tak dużą Dużą popularnością cieszę się zamieszczane na stronie facebookowej Biblioteki filmiki instruktażowe: możemy więc dowiedzieć się z różnego rodzaj papierów wykonać nietuzinkową zakładkę do książek – w kształcie królika, świnki czy Batmana, obejrzeć książeczkę, która opowiada o tym, jak zachować się podczas kichania, by nie zarazić wirusem innych ludzi, poznać warsztatowe tajemnice kanzashi – przygotowywania ozdób ze wstążek.

Pracownicy Biblioteki pozakładali wideoblogi, w których recenzują książki, opowiadają ciekawostki o wydawcach i pisarzach.

Internetowym ekwiwalentem spotkań z pisarzami stał się cykl AUTOR MOVIE – wywiady z pisarzami, publicystami i historykami .

Bardzo ciekawie zapowiada się vlog poświęcony najcenniejszym zabytkom piśmiennictwa, które skrywają magazyny Biblioteki Głównej przy ulicy Legionów. Premierę serii złożonej z co najmniej siedmiu odcinków zaplanowano na zbliżający się wielkimi krokami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.


Udało się przygotować dwa projekty, które mają szanse na dofinansowanie jednej z Fundacji oraz Narodowego Centrum Kultury. Jeśli zostaną zaakceptowane, to w niedługim czasie Miejska Biblioteka Publiczna będzie mogła stworzyć multimedialną galerię oraz internetową grę poświęconą sławnemu kaliszaninowi.


Pełen tekst na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka

(źródło BPB Tekst: Robert Kuciński

Dodaj komentarz