Konkursy Konkursy zagraniczne

Rosja – 39 książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Bolszaja Kniga”

Podczas konferencji prasowej organizatorów konkursu, przeprowadzonej online, poznaliśmy długą listę kandydatów na najważniejszą rosyjską nagrodę literacką Bolszaja Kinga, sezon 2020.

Na jubileuszową, piętnastą edycję Bolszoj Knigi napłynęły 294 tytuły z całej Rosji, a także z Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Litwy, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Cypru, Izraela i USA.

Decyzją jury na długą listę trafiło 39 książek (w ubiegłym roku 41), w tym Ziemlia Michaiła Elizarowa (ostatnio znalazła się na krótkiej liście innej liczącej się nagrody rosyjskiej Nacjonalnyj Bestseller), Cziertioż Newtona Aleksandra Iliczewskiego, Czurow i Czurbanow Kseni Bukszy, Podniebiesnyj ekspres Kiriła Kobrina, Generał i jego siemia Timura Kibirowa, Jesienin Zachara Prilepina.

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w czerwcu, a tradycyjnie krótka lista powinna być podana podczas tzw. Biesiady Literackiej, która odbywa się w trakcie Festiwalu Książki „Krasnaja Płoszczad’”. Jednak termin festiwalu, organizowanego w pierwszych dniach czerwca, ze względu na koronawirus jest zagrożony.

W 2019 r. zwycięzcami pierwszej nagrody i trzech milionów rubli zostali Oleg Lekmanow, Michaił Swierdłow i Ilia Simanowski za książkę biograficzną Wenedikt Erofiejew. Postoronnij.

(źródło rgu)

Dodaj komentarz