Analizy/podsumowania Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Koronawius: Brytyjczycy czytają więcej

Wyniki najnowszej ankiety wskazują, że od czasu pandemii ​​czas spędzony z książkami prawie się podwoił, a ulubionymi gatunkami są thrillery i kryminały.


Badania Nielsen Book wykazały, że 41% osób czyta więcej książek, odkąd Boris Johnson wprowadził 23 marca rygory samoizolacji. Według ankiety przeprowadzonej w dniach 29 kwietnia – 1 maja na reprezentatywnej na szczeblu krajowym grupie 1000 dorosłych osób, zwiększył się również czas spędzany na czytanie książek z około 3,5 godziny tygodniowo, do sześciu. Tylko 10% dorosłych stwierdziło, że mniej czyta.
Zmieniły się też preferencje czytelnicze – rośnie popyt na kryminały i thrillery oraz inne popularne kategorie powieści. Brak zainteresowania książkami dystopicznymi.

Ponad połowa (52%) respondentów stwierdziła, że ​​czyta więcej, gdyż ma więcej wolnego czasu, dla 51% czytanie to rozrywka, a 35% uważa, że ​​książki zapewniają „ucieczkę przed kryzysem”.

Pomimo wyraźnego wzrostu czasu poświęcanego na czytanie, badanie wykazało, że zmiany w zakupach książek były bardziej wyrównane. Podczas gdy 25% stwierdziło, że zwiększyło liczbę kupowanych książek, 18% kupiło mniej, a większość respondentów wskazała na niemożność odwiedzenia księgarń jako przyczynę tego spadku.

(źródło The Guardian)

Dodaj komentarz