Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów BookBook – 1-17.05.2020

Na kolejnej liście bestsellerów sieci BookBook aż pięć książek wyd. Prószyński i s-ka. Sporo nowości. Ale po kolei.


Od kilku tygodni na czele listy sieci Book-Book – gratulacje. Reklamowana jako NAJBARDZIEJ PROROCZA KSIĄŻKA XXI WIEKU! – bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem (tł. Olga Siara, Wydawnictwo Zysk i S-ka) analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.

Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką – pisze Nassim Nicholas Taleb. I proponuje czytelnikowi rozwiązanie tej zagadki. Jego książka to niezmiernie ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności i niebezpieczeństw, szybko zmieniającym się świecie.


Morderstwa i woń migdałów Lackberg Camilli (tł. Inga Sawicka, Czarna Owca); po spadku z miejsca trzeciego na znów awans – i to aż na miejsce drugie.

Książka jest zbiorem prac autorki i zawiera znaną już czytelnikom mini powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów oraz trzy niepublikowane dotąd nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć. Do tego dochodzi część autobiograficzna, w której poznajemy historię kariery pisarki – dzieciństwo w rodzinnej Fjällbace, studia w Wyższej Szkole Handlowej w Göteborg i kurs kreatywnego pisania, który dostała w prezencie na urodziny od matki i pierwszego męża. Właśnie podczas tego kursu wymyśliła fabułę Księżniczki z lodu. Sukces książki sprawił, że uwierzyła w siebie i napisała osiem kolejnych.
Antologię zamyka krótki kurs pisania powieści, a także wybrane fragmenty jej bloga, będącego jednym z najpopularniejszych w Skandynawii.


Na miejscu trzecim nowość – kontynuacja Cyklu Szczepankowskiego, część druga – Niecodzienny upominek pary autorskiej Maria Ulatowska i Jacek Skowroński (wyd. Prószyński i s-ka). Książka o miłość, która rozpoczęła się nad jeziorem. Niespodziewany syn… i upominek, wieszczący szczęśliwe zakończenie całej opowieści.


Miejsce czwarte zajęła kolejna pozycja wyd. Prószyński i s-ka – Pokrewne Dusze Agaty Kołakowskiej. Emocjonująca opowieść o zakamarkach ludzkiej psychiki. I o tajemnicach, które każdy z nas w sobie skrywa.


Na miejsce piąte (z trzeciego) spadło kolejne (które to już?) wydanie Dziennika Bridget Jones autorstwa Helen Fielding (tł. Joanna Szczepańska, Wydawnictwo Zysk i S-ka) – zabawna historia perypetii z sobą samą dobiegającej trzydziestki Angielki.

Bridget stara się odnieść życiowy sukces… albo przynajmniej osiągnąć wewnętrzną równowagę. Za każdym razem, gdy jej plany biorą w łeb, szuka pociechy w życiu towarzyskim i mówi sobie, że wszystko będzie dobrze już następnego dnia, kiedy to jej życie będzie wolne od alkoholu, zbędnych kalorii i emocjonalnych popaprańców. Oto pełna humoru kronika zdarzeń jednego roku z życia samokrytycznej Bridget Jones, roku, w którym bohaterka postanawia stworzyć sensowny związek z odpowiedzialnym mężczyzną. I zmniejszyć obwód ud o cztery centymetry.


Od dłuższego czasu po pierwszej dziesiątce wędruje (z miejsca ósmego podniósł się o dwa miejsca) Kształt wody Guillermo del Toro (tł. Tomasz Bieroń, wyd. Zysk i S-ka) – emocjonująca książką o zakamarkach ludzkiej psychiki, tajemnicach, które każdy z nas w sobie skrywa. Kształt wody to opowieść o kobiecie i jej samotności, o mężczyźnie i jego traumie oraz o niezwykłej istocie, która na zawsze zmienia te dwa życia. Tu warto dodać, że na podstawie pomysłu tej powstał film uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji oraz dwoma Złotymi Globami za reżyserię i muzykę.


Na miejscu siódmym Zaklinaczki Marioli Zaczyńskiej (wyd. Prószyński i s-ka). Dodająca sił i przywracająca wiarę w potęgę międzyludzkich relacji opowieść o przyjaźni.

To nie była znajomość od szkolnej ławy. Spotkały się już jako dojrzałe kobiety. Każda z nich jest inna. Gabi żyje pod kloszem, oddając się bez reszty rodzinie i na ogół czuje się dobrze, ale ciągle ma poczucie, że jest ofiarą losu. Małżeński seks po latach zaczyna męczyć, a mąż irytować. Niby szczęśliwa, ale zazdrości plastyczce Izydzie urody i pewności siebie. Izyda wzbudza podziw, tylko jak wygląda jej życie singielki, gdy zamyka za sobą drzwi? Ewa to twarda sztuka. Stworzona do pomagania innym, ale opętał ją demon zemsty… a to może oznaczać kłopoty.
Kiedy codzienność zaczyna wymykać się spod kontroli, a drogi przyjaciółek niebezpiecznie się rozchodzą, nie pozostaje nic innego, jak zaklinać rzeczywistość. Trudno jednak reżyserować życie według własnego scenariusza, jeśli tak wiele zależy od innych. A w dodatku, gdy się nie ma reżyserskiego talentu.


Ósme miejsce zajęła Jest krew Staphena Kinga, czwarta już książka w tym rankingu wyd. Prószyński i s-ka. W styczniu 2021 roku mała wyściełana koperta zaadresowana do detektywa Ralpha Andersona doręczona zostaje jego sąsiadom, państwu Conradom. Rodzina Andersonów jest na długich wakacjach na Bahamach, skąd mają wrócić trzeciego lutego, i Conradowie zgodzili się do tego czasu odbierać ich pocztę. Kiedy Ralph otwiera przesyłkę, w środku znajduje pendrive’a nazwanego “Jest krew”, co prawdopodobnie nawiązuje do starego dziennikarskiego powiedzenia “Jest krew, są czołówki”. Pendrive zawiera dwie rzeczy. Jedna to katalog ze zdjęciami i spektrogramami dźwięku… A dalej jest tylko straszniej.


Na dziewiątym miejscu Jerzy Dziewulski o kulisach III RP – autorzy to oczywiście sam
Jerzy Dziewulski oraz Krzysztof Pyzia (wyd. Prószyński i S-ka). Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. “Most”, największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy – Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.


Pierwszą dziesiątkę rankingu sieci BookBook zamyka nie do zdarcia Harry Potter i Kamień filozoficzny K. Rowling w doskonałym tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego (Media Rodzina). Nie jest jednak zwykłe wydanie, a kolejny tom z baśniowymi ilustracjami grafika z Wielkiej Brytanii Jima Kay’a, zdobywcy nagrody Kate Greenway Medal.


Dodaj komentarz