Konkursy Konkursy zagraniczne

ФИКШН35 – Nagroda Literacka dla Młodych Autorów w Rosji

Opublikowano długą listę rosyjskiej Nagrody ФИКШН35 (FIXN35) dla autorów  w wieku poniżej 35 lat. Nagroda została powołana przez blogerów książkowych.


Podobnie jak ostatnio kandydatów do Nagrody FIXN35 zgłaszali przedstawiciele różnych gałęzie branży wydawniczej: krytycy literaccy i blogerzy książkowi, redaktorzy wydawnictw literackich i księgarze.

W 2020 r. do półfinału zakwalifikowały się 27 prace opublikowane w oddzielnych książkach lub czasopismach literackich. Wśród autorów m.in.:  Alina Gatina , która znalazła się w tym roku na krótkiej liście Nagrody Literackiej „Licej” („Liceum”), czterokrotny finalista „Liceum” Siergiej Kubrin, laureaci „Liceum” Nikita Niemcew, Jewgienij Niekrasow i Bułat Khanow, a także Paweł Selukow, Sasha Filipenko i inni (patrz pełna lista).

W skład jury sezonu 2020-2021 weszli: krytyk literacki Maria Lebiediewa, pisarz Jewgienij Babuszkin, felietonista literacki Elena Vasilieva, pisarz i scenarzysta Lubow Mulmenko oraz założyciel księgarni „Połka” Aleksander Karpiuk.

Najlepszą książką pierwszego sezonu był zbiór Artioma Serebriakova „Język obcy” (Fluid FreeFly, Moskwa, 2018).

Krótka lista nagród wyłaniana jest w publicznej dyskusji. Każdy z członków jury wybiera z długiej listy 10 książek, które najbardziej mu się podobają i ocenia w skali od 1 do 10. Zwycięzca wybierany jest pod koniec roku. Każdy z członków jury może jawnie głosować na jedną lub dwie prace, uzasadniając swój wybór. Utwór, który uzyskał największą liczbę głosów zwycięża.

(źródło godliteratury)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *