Konkursy Konkursy zagraniczne

ФИКШН35 – Nagroda Literacka dla Młodych Autorów w Rosji

Opublikowano długą listę rosyjskiej Nagrody ФИКШН35 (FIXN35) dla autorów  w wieku poniżej 35 lat. Nagroda została powołana przez blogerów książkowych.


Podobnie jak ostatnio kandydatów do Nagrody FIXN35 zgłaszali przedstawiciele różnych gałęzie branży wydawniczej: krytycy literaccy i blogerzy książkowi, redaktorzy wydawnictw literackich i księgarze.

W 2020 r. do półfinału zakwalifikowały się 27 prace opublikowane w oddzielnych książkach lub czasopismach literackich. Wśród autorów m.in.:  Alina Gatina , która znalazła się w tym roku na krótkiej liście Nagrody Literackiej “Licej” (“Liceum”), czterokrotny finalista “Liceum” Siergiej Kubrin, laureaci “Liceum” Nikita Niemcew, Jewgienij Niekrasow i Bułat Khanow, a także Paweł Selukow, Sasha Filipenko i inni (patrz pełna lista).

W skład jury sezonu 2020-2021 weszli: krytyk literacki Maria Lebiediewa, pisarz Jewgienij Babuszkin, felietonista literacki Elena Vasilieva, pisarz i scenarzysta Lubow Mulmenko oraz założyciel księgarni “Połka” Aleksander Karpiuk.

Najlepszą książką pierwszego sezonu był zbiór Artioma Serebriakova “Język obcy” (Fluid FreeFly, Moskwa, 2018).

Krótka lista nagród wyłaniana jest w publicznej dyskusji. Każdy z członków jury wybiera z długiej listy 10 książek, które najbardziej mu się podobają i ocenia w skali od 1 do 10. Zwycięzca wybierany jest pod koniec roku. Każdy z członków jury może jawnie głosować na jedną lub dwie prace, uzasadniając swój wybór. Utwór, który uzyskał największą liczbę głosów zwycięża.

(źródło godliteratury)

Dodaj komentarz