Różne Rynek wydawniczy

Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wspólnie z Fundacją Plac Teatralny i rosyjskim portalem teatralnym Latający Krytyk (Летающий критик) startują z projektem „Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online”, do udziału w którym zaproszenie przyjęli wybitni polscy i rosyjscy aktorzy, m.in.: Krystyna Janda, Mirosław Baka, Kinga Preis i Jerzy Trela oraz Julia Aug, Igor Jasułowicz, Anna Aleksachina i Michaił Okuniew. Artyści przeczytają wiersze mistrzów XX-wiecznej polskiej i rosyjskiej poezji, m.in.: Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Josifa Brodskiego, Mariny Cwietajewej czy Anny Achmatowej.

W pierwszym odcinku możemy wysłuchać wiersza Mariny Cwietajewej w interpretacji Krystyny Jandy oraz wiersza Rafała Wojaczka czytanego przez Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online

Na stronie internetowej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia można zapoznać się z biografiami autorów, poetów i tłumaczy prezentowanych w każdym odcinku.

Nasz bezpośredni kontakt z aktorami i teatrem jest od kilku miesięcy niemożliwy. Chcemy więc poprzez „Polsko-rosyjskie korepetycje z poezji online” połączyć ze sobą świat artystów i widzów tworząc polsko-rosyjski zdalny mini-teatr, gdyż paradoksalnie właśnie teraz współpraca polskich i rosyjskich aktorów może być łatwiejsza, gdy spora część działań przeniosła się do internetu – mówi Katarzyna Kołakowska z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Zaprosiliśmy piętnastu wybitnych rosyjskich artystów z różnych pokoleń, miast i regionów (m.in. z Ufy, Krasnojarska, Omska, Permu, Czelabińska, Woroneża, Petersburga, Moskwy), aby jak najszerzej pokazać rosyjską geografię aktorską. Aktorzy sami wybrali polskie wiersze i nagrali domowe wideo. Bardzo jesteśmy ciekawe jak poezja zabrzmi w tym trudnym dla wszystkich czasie i jak zostanie odebrana – dodają Tatiana Dżurowa i Oksana Kuszliajewa z Latającego Krytyka, partnera projektu po stronie rosyjskiej.

Na kolejne odcinki organizatorzy zapraszają co poniedziałek o godzinie 19:00 czasu warszawskiego i o 20:00 czasu moskiewskiego na Facebooku i YouTubie.
(info Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Dodaj komentarz