Czasopisma Rynek wydawniczy Zagranica

Słowacki premier chce wydawać rządową gazetę

Rządowa gazeta powinna ukazywać się raz na miesiąc w nakładzie dwóch miliona egzemplarzy. Taki jest pomysł słowackiego premiera Igora Matoviča. W przeszłości był on wydawcą bezpłatnych lokalnych gazet reklamowych.

Przed wyborami Matovič zaproponował utworzenie funduszu państwowego w wysokości 10 milionów euro (269 milionów CzK), którego celem miało być wsparcia dziennikarzy śledczych Jednaj środowisko dziennikarzy, eksperci oraz partnerzy koalicyjni pomysł odrzucili. Teraz padła propozycja utworzenia rządowej gazety.

Na trzydziestu dwóch stronach co miesiąc opinia publiczna ma być informowana o pracach poszczególne ministerstw, jak są wydatkowana środki budżetowe itd. Według słowackich mediów, rząd szuka już drukarni i kolportera, a pierwszy numer ma się ukazać maksymalnie za trzy miesiące.

Słowacka prasa ostrzega, że ​​choć gazeta rządowa ma być bezpłatnie wrzucana do skrzynek pocztowych, to na jej wydawania skierowane zostana znaczne sumy pieniędzy podatników. „Gminy, regiony i miasta tworzą własne gazety. Nie widzę najmniejszego powodu, dla którego nie mogliśmy stworzyć gazety rządowej – powiedział Matovič.
(źródło Novinky.cz)

Dodaj komentarz