Różne Rynek wydawniczy

Europejska Noc Literatury pod hasłem „Podróż”

„Podróż” to hasło, pod którym odbędzie się 9. Europejska Nocy Literatury we Wrocławiu. W tym roku fragmenty dzieł literackich czytane będą przez polskich aktorów na osiedlu Powstańców Śląskich. Wydarzenie odbędzie się 29 sierpnia.


Jak poinformowali organizatorzy, temat oraz lokalizacja tegorocznego wydarzenia, ogłoszone na początku roku, pozostają niezmienne. Kuratorem jest dziennikarz i pisarz Max Cegielski. Jest on też autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Kluczem doboru tekstów nie będzie ani ich gatunek, ani data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy – wyjaśnił Kuba Żary z biura prasowego Strefy Kultury Wrocław.

Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10, na co dzień trudno dostępnych, lokalizacjach. Czytania odbędą się na osiedlu Powstańców Śląskich.

Organizatorzy zapewniają, że wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formule, jednak by zapewnić słuchaczom komfortowe i bezpieczne warunki uczestnictwa, czytania zorganizowane zostaną z uwzględnieniem wszelkich wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniu na żywo, przygotowane zostaną filmowe rejestracje spotkań, które udostępnione będą na kanałach Europejskiej Nocy Literatury i Strefy Kultury Wrocław.


Europejska Noc Literatury po raz pierwszy odbyła się we Wrocławiu w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury w przestrzeni miejskiej przez znane postaci polskiej kultury. Poprzednia Noc, odbywająca się na Placu Grunwaldzkim pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, zgromadziła ponad 12 tys. czytelników.

źródło: PAP/Instytut Książki

Dodaj komentarz