Hurt/księgarstwo Rynek księgarski w Polsce

Empik przywraca działalność kolejnych salonów

Do większości salonów Empik, które zostały otwarte wraz ze zniesieniem obostrzeń 4 maja, dołączają kolejne sklepy – w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Sopocie, Tychach, Raciborzu, Oławie, Gliwicach i Łomiankach. To wynik porozumienia Empiku z właścicielami obiektów handlowych i zakończenia kilkutygodniowych negocjacji. Tym samym 25% tych lokalizacji, które były zamknięte z powodu odstąpienia od umów najmu, wznawia działalność.

Cezary Kupiec, dyrektor operacyjny Empiku tak to skomentował: Negocjacje z wynajmującymi tych obiektów przebiegały pomyślnie i były bardzo produktywne. Obie strony wykazywały dużą otwartość i zrozumienie, służące wypracowaniu wspólnego rozwiązania na zasadzie win-win. Dostosowanie warunków współpracy do nowej sytuacji i do prognozowanych skutków pandemii stało się koniecznością, aby zapewnić poszczególnym obiektom handlowym perspektywy na przyszłość. Musimy pamiętać, że pewne lokalizacje są znacznie bardziej dotknięte kryzysem niż inne, a poziom obrotów i odwiedzalności nie wróci w nich do poziomu sprzed pandemii – nawet w perspektywie kilku lat. To trudny czas dla nas wszystkich, zarówno najemców, jak i wynajmujących, dlatego cieszymy się z osiągniętego porozumienia.

Decyzję o wypowiedzeniu umów w przypadku ponad 40 salonów znajdujących się w centrach handlowych Empik podjął na początku maja. Dotyczyło to lokalizacji, w których z powodu ograniczenia obrotów niemożliwe stało się finansowanie czynszów na dotychczasowym poziomie. Negocjacje z Wynajmującymi w przypadku pozostałych  salonów w odstąpieniu umów najmu wciąż trwają. Spółka nie ujawnia szczegółów rozmów do czasu ich zakończenia.

Na przełomie kwietnia i maja Empik zdecydował się zamknąć rozwijaną od trzech lat sieć księgarni Mole Mole, obejmującą ponad 30 placówek i sklep internetowy. W związku z tym zwolniono prawie 100 osób.

(źródło Empik)

Dodaj komentarz