Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón

W wieku 55 lat zmarł Carlos Ruiz Zafón. Tę smutną informację podał „The Independent” w piątek 18 czerwca. Autor walczył z rakiem jelita grubego. Chorobę zdiagnozowano u niego w 2018 roku.

Carlos Ruiz Zafón jest autorem 8 książek, które rozeszły się w nakładzie ponad 38 milionach egzemplarzy na całym świecie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść Cień wiatru, pierwsza z cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek”. W 2016 roku ukazała się ostatnia – Labirynt duchów. Cień wiatru został przetłumaczony na ponad 30 języków i opublikowany w ponad 40 krajach na całym świecie w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy, a w badaniu zrealizowanym przez BBC oraz brytyjską sieć księgarni Waterstone’s figurował jako szósta najlepsza powieść ostatniego ćwierćwiecza. W roku 2014 wydawnictwo Penguin Classics, wybierając 26 klasyków światowej literatury według alfabetu umieściło Cień wiatru Zafóna tuż obok dzieł Charlesa Dickensa, Jane Austen, Marcela Prousta i Jamesa Joyce’a.

Podczas gdy jego książki były szeroko osadzone w Barcelonie, Zafón mieszkał w Los Angeles od prawie trzydziestu lat. W jednym z wywiadów opisał Barcelonę jako „próżną kobietę” i zacytował katalońskiego poetę Joan Maragall, który nazwał miasto „wielką czarodziejką”.

(źródło „The Independent” , zdjęcie: Carlos Ruis BJK)

Dodaj komentarz