Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty Różne

Silesius 2020 – nominacje

W tym roku wyjątkowo później niż zazwyczaj jury Sileiusa wskazało książki poetyckie, które znalazły się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020. Poznaliśmy też nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: poeta, urodzony 12 listopada 1962 roku w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa. Absolwent filologii polskiej UMSC. Debiutował w „Akcencie” nr 4 z 1989 roku. W latach 1990-2003 współpracował z kwartalnikiem literackim „Kresy”. Laureat Nike i Nagrody Literackiej Gdynia za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach. Od 1991 mieszka w Warszawie, od 1993 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Skupieni wokół pisma „Ha!art!” młodzi krytycy poświęcili Tkaczyszynowi-Dyckiemu książkę Jesień już Panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn Dycki i krytycy.
Jego poezja, łącząca tradycję (m.in. metafizycznej poezji baroku) ze współczesną dykcją, doczekała się wielu recenzji i opracowań. Poeta łączy w swej poezji nie tylko fascynację konceptyzmem, marinizmem, ale także nadaje swym wierszom muzyczność i nacechowanie filozoficzne. Wśród czytelników fascynujących się tą poezją znalazł się także Czesław Miłosz, który osobiście nagrodził poetę.
Poezja Tkaczyszyna-Dyckiego doczekała się także adaptacji. Łódzki „Teatr Nepięcie” w 2007 roku wystawił sztukę Przewodnik dla bezdomnych (na podstawie zbioru Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania oraz twórczości Athura Rimbauda) z muzyką zespołu „The Homeless Band”. W procesie tworzenia sztuki brał udział sam Dycki, obecny również na premierze w ŁDK. Jest członkiem kapituły Poznańskiej Kapituły Nagrody Literackiej.


Zmiana terminu ogłoszenia nominacji, jak i finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2020 jest związana z pandemią koronawirusa. Już w marcu Wrocławski Domu Literatury podjął decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia tego poetyckiego wyróżnienia oraz towarzyszącej mu 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Wręczenie Silesiusa zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym w tym roku dojedzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.

Nominacje 2020

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) podczas posiedzenia 25 czerwca 2020 dokonało wyboru pięciu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii Książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Poznaliśmy także nazwisko tegorocznego laureata nagrody za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Laureatów w pozostałych kategoriach poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Silesiusa oraz Angelusa.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

  • Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno
  • Tomasz Bąk, Bailout, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  • Piotr Florczyk, Dwa tysiące słów, Instytut Mikołowski
  • Konrad Góra, Kalendarz Majów, Biuro Literackie
  • Joanna Mueller, Joanna Łańcucka (ilustracje), Waruj, Biuro Literackie

Debiut

  • Joanna Lewandowska, Trach, Biblioteka Śląska w Katowicach
  • Kasper Pfeifer, adblock, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź
  • Jakub Pszoniak, Chyba na pewno, Biuro Literackie

Nagrody za nominacje

Tegoroczna edycja Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Już na początku roku ogłoszono rewolucyjne zmiany w regulaminie nagrody, których efektem jest zwiększenie puli nagród i liczby wyróżnionych, przede wszystkim dzięki ustanowieniu nagród finansowych dla wszystkich autorek i autorów, którzy znaleźli się w gronie finalistów. Laureatka lub laureat SIlesiusa za książkę roku dostanie – tak jak do tej pory – 50 tysięcy złotych, ale po 5 tysięcy złotych otrzymają również autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału. Natomiast zwycięzca w kategorii Debiut otrzyma nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych, a nominowani również po 5 tysięcy złotych.

– O zmianach w nagrodach miejskich, Angelusie i Silesiusie, myśleliśmy już od dawna. Jednak impulsem, który niejako przymusił nas do działania było prowokacyjne zachowanie trójki poetów nominowanych w ubiegłym roku do Silesiusa za debiut. Maciej Bobula, Michał Domagalski i Janek Rojewski, nie zważając na regulaminy, postanowili podzielić pomiędzy siebie nagrodę jeszcze przed poznaniem werdyktu jury, co ogłosili ze sceny – mówił Irek Grin podczas konferencji prasowej w styczniu tego roku

[źródło Wrocławski Dom Literatury, Wikipedia, fot. Maciej Kaczyński (CK Zamek Poznań)])

Dodaj komentarz