Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów BookBook – 16-30.2020

Na tej liście bestsellerów sieci BookBook odnotowujemy powrót znanych już wcześniej książek. Ale po kolei.


Zacznijmy od nowości na liście – w tym przypadku jednej książki: Olgi Tokarczuk Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa (Wydawnictwo Literackie). Olga Tokarczuk prezentuje tu czytelnikom opowiadania, które przedstawiają dwie różne historie. Z pozoru są one inne, ale mają wiele punktów wspólnych. W obydwu autorka przedstawia bohaterów, którzy znajdują się w nieprzewidzianych okolicznościach. Nagle wszystko, co znali, znika. Zostają więc zmuszeni do tego, aby polegać tylko na sobie.

Opowiadania pochodzą z tomu Gra na wielu bębenkach. Obecnie są dostępne jako osobna książka.


Pozostałe książki już znamy. Na miejsce pierwsze powraca po miesiącu Kartka ze szwajcarskim adresem Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego (wyd. Prószyński i S-ka). Kartka to kolejna podróż śladami babci i dziadka autorki Historii spisanej atramentem.
Czy warto przechowywać stare świstki? Szczególnie te z tajemniczym szwajcarskim adresem?
Maria i Czesław próbują ułożyć sobie życie w Kostromie, a tymczasem świat ogarniają niepokoje, które burzą ustabilizowane życie obojga. Czy Maria zdoła pokonać niebezpieczeństwo, zagrażające jej i jej dziecku? Czy dwie słabe kobiety poradzą sobie z zagrożeniem, nadchodzącym z najmniej spodziewanej strony?
Trudno się nie pogubić, gdy nagle okazuje się, że ktoś, komu bezgranicznie ufaliśmy, knuje podstępny plan.


Na miejscu drugim Kształt wody Guillermo del Toro (tł. Tomasz Bieroń, wyd. Zysk i S-ka) – emocjonująca książką o zakamarkach ludzkiej psychiki, tajemnicach, które każdy z nas w sobie skrywa. Kształt wody to opowieść o kobiecie i jej samotności, o mężczyźnie i jego traumie oraz o niezwykłej istocie, która na zawsze zmienia te dwa życia. Tu warto dodać, że na podstawie pomysłu tej powstał film uhonorowany Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji oraz dwoma Złotymi Globami za reżyserię i muzykę.


O jedno miejsce (z czwartego na trzecie) awansował Osobisty przewodnik po Pradze (wyd. Dowody na Istnienie). Ale to przewodnik nie po tej w Warszawie a po Pradze czeskiej i oczywiście autorstwa Marcina Szczygła, która ukochał sobie to miasto. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.
Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.


Na miejscu czwartym Zaklinaczki Marioli Zaczyńskiej (wyd. Prószyński i s-ka). Dodająca sił i przywracająca wiarę w potęgę międzyludzkich relacji opowieść o przyjaźni.


Na miejscu piątym Pokrewne Dusze Agaty Kołakowskiej (Prószyński i s-ka) – emocjonująca opowieść o zakamarkach ludzkiej psychiki i o tajemnicach, które każdy z nas w sobie skrywa.


Na siódmym książka znana nam z listy z połowy maja:  Jerzy Dziewulski o kulisach III RP – autorzy to oczywiście sam Jerzy Dziewulski oraz Krzysztof Pyzia (wyd. Prószyński i S-ka). Niewygodna prawda o negocjacjach z udziałem Kościoła przy Okrągłym Stole. Kulisy werbowania księży przez esbecję. „Most”, największa operacja w historii światowych służb specjalnych, w relacji dowódcy – Jerzego Dziewulskiego. Sekrety ochrony najważniejszych osób w naszym państwie i najważniejszych osób na świecie. Noc teczek z 4 na 5 czerwca 1992 roku w polskim Sejmie. Prawda o Anastazji P. i seksaferach w polityce. Największa afera szpiegowska III RP.
Szokująca opowieść, po której przyznasz, że naprawdę mało wiedziałeś o Polsce po 1989 roku.


Na miejscy ósmym kontynuacja erotycznych przygód Laury i Massimo – bohaterów powieści 365 dni oraz Ten dzień autorstwa Blanki Lipińskiej. Ich pełen namiętności i silnych doznań związek wszedł na zupełnie inny poziom, ale w ich życiu nie zagościł spokój o czym czytamy w książce Kolejne 365 dni.


Książka Marcina Margielewskiego o zagadkowym tytule – Tajemnice hoteli Dubaju (Prószyński i s-ka) spadła o jedno miejsce, zajmując dziewiąte miejsce. Pytanie o czym książka traktuje jest retoryczne. Autor poznał konsjerża jednego z najdroższych hoteli w Dubaju i dowiedział się od niego o wielu pilnie strzeżonych tajemnicach najbogatszych ludziach świata.

Hotelowy konsjerż, czyli przedstawiciel najbardziej ekskluzywnej hotelowej obsługi. Jest jak współczesny dżin, musi być na każde skinienie swoich obrzydliwie bogatych gości i nie ma życzenia, którego nie spełni. Wszystko, co wydarzyło się w czterech ścianach luksusowego świata, ma w nich pozostać. A jeśli prawda wyjdzie na jaw?…


Z miejsca trzeciego aż na koniec listy spadł kryminał Remigiusza Mroza Lot 202. Na okładce książki czytamy: Zwyczajna, piątkowa noc w Nowej Hucie. Kamery monitoringu u zbiegu dwóch ulic rejestrują młodego chłopaka o drugiej piętnaście. Nie ma go na nagraniu z przecznicy dalej…
Sześć lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje ciało chłopaka w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że w wyjątkowo osobliwy sposób popełnił samobójstwo. Tymczasem z Okęcia startuje samolot z premierem na pokładzie. Zwykły lot do Toronto ma potrwać dziewięć godzin i trzydzieści pięć minut. Szybko okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nigdy nie dotrze do celu… rozpoczyna się wyścig z czasem, a jedyną poszlaką jest chłopak, który niegdyś zaginął na krakowskich ulicach
.


Dodaj komentarz