Odeszli od nas Rynek wydawniczy

Zmarł hiszpański pisarz Juana Marsé, laureat Nagrody Cervantesa 2009

Éditions Christian Bourgois podało informację o śmierci Juana Marsé, poety, wydawcy i prawnika urodzonego 8 stycznia 1933 roku w Barcelonie. Jest laureatem Nagrody Cervantesa (2009), najważniejszej hiszpańskiej nagrody literackie. KIlka jego książek zostało zekranizowanych. Zmarł 19 lipca.


Urodzony w 1933 roku w Barcelonie Juan Marsé uczynił to miasto, a zwłaszcza dzielnicę El Guinardó, tłem swych powieści. W prozie debiutował opowiadaniem pod koniec lat 50. Pierwszą powieść, Encerrados con un solo juguete, wydał w 1962. Ostatnia jego książka to Una puta muy querida (2015). Pisał też książki dla dzieci, scenariusze. W latach 1961-1963 mieszkał w Paryżu, gdzie pracował w Instytucie Pasteura.

W polskich przekładach ukazały się cztery jego powieści: Jeśli powiedzą ci, że padłem (Si te dicen que caí 1973. pol. wyd. PIW)), Wrócę pewnego dnia (Un día volveré 1982, pol. wyd. PIW), Ogony jaszczurki (Rabos de lagartija 2000, pol. wyd. Świat Książki), Dziewczyna w złotych majtkach (La muchacha de las bragas de oro 1978. pol. wyd. SIW ZNAK).

Podobnie jak wielu pisarzy Generación del 50, dla Juana Marsé powojenna Hiszpania i franksizm stały się tematami prac, powieści sięgających do kwestii społecznych. Wciąż obserwował tarcia, napięcia i sprzeczności katalońskiego społeczeństwa, portretował zarówno burżuazję, jak i proletariat, trudne współistnienie klas społecznych w tej samej przestrzeni.

Twórczość Juana Marsé jest również głęboko naznaczona pamięcią o wojnie domowej lat 1936-39, której ślady i widma nawiedzają jego powieści.

Juan Marsé był gigantem hiszpańskiej literatury.

(źrodła: ActuLitté, Wikipedia; zdjęcie: Juan Marsé – Elisa Cabot, CC BY SA 2.0)

Dodaj komentarz