Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Nielsen Bookscan Polska – ranking sprzedaży książek (5-11.07.2020)

 Wg danych Nielsen BookScan Polska miejsce pierwsze w 28 tygodniu tego roku utrzymał  Cham niezbuntowany  Rafała A. Ziemkiewicza  (Fabryka Słów) – na liście od kliku tygodni. Książka ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości.

Na miejscu drugim również już znana  Jadłonomia po polsku Marty Dymek (Wydawnictwo Marginesy),  książka, która  pokazuje, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i równie smaczna co ruskie pierogi.
W sześciu rozdziałach podzielonych zgodnie z porami roku znajdziecie mnóstwo roślinnych inspiracji. To nie pomyłka, pór roku mamy w Polsce sześć – jest przecież przedwiośnie oraz trochę zapomniane przedzimie. W końcu czekając na nowalijki trzeba coś jeść, na przykład barszcz z wędzonymi śliwkami, kanapki z pastą z ciecierzycy i kiszonych ogórków, a na deser gryczaną granolę.
Ta książka to nie tylko przepisy, ale też praktyczne porady, które sprawiają, że gotowanie jest zrozumiałe i pyszne. W końcu wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić rewolucyjny pasztet bez pieczenia i czemu w bigosie tak dobrze smakuje kilka kawałków słodkiej dyni.
A przede wszystkim: jak gotować rośliny po polsku, czyli po naszemu – w zgodzie z naszymi smakami, chęciami, możliwościami.

Na trzecim miejscu kolejna książka Zygmunta Miłoszewskiego Kwestia ceny (W.A.B.) – brawurowa, błyskotliwa, poruszająca i pełna akcji powieść jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Naukowiec Bahdan Smuga oraz Zofia Lorenz, słynna historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych arcydzieł, poszukują przywiezionych 150 lat temu przez polskiego zesłańca na Sybir bezcennych zabytków tajemniczego ludu Ajnów. 
Kwestia ceny to thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, pogoni za ryzykiem, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca


Panel BookScan Polska Nielsena pokrywa mniej więcej 10 -15 proc. rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Informacje o sprzedaży przekazuje około 300 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Informacje pochodzą z kas fiskalnych.

Dodaj komentarz