Nowości wydawnicze Recenzje Rynek wydawniczy

Nasze recenzje: Alex Kava “Złowrogie niebo”

ZŁOWROGIE NIEBO
autor: Alex Kava
przekłada: Katarzyna Ciążyńska
wydawca: HarperCollins Polska


Francine “Frankie” Russo jest zirytowana, kiedy młody współpracownik Tayler Gates o piątej rano prosi ją o wideorozmowę. Jest tak zła, że ledwo zwraca uwagę, gdy naprzeciwko Taylera na ulicy wyrasta dwóch mężczyzn. W ciągu kilku sekund Frankie staje się świadkiem morderstwa. Kiedy zabójcy podnoszą telefon Taylera, widzą Frankie – wiedzą, jak wygląda, kim jest, gdzie pracuje i gdzie mieszka. Ona o nich nie wie nic. Ale jedno jest pewne – przyjdą nei zdradza nam faktycznego bohatera

Przerażona Frankie prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa Hannę Washington i jej partnera biznesowego Rydera Creeda – bo tylko im może zaufać. Hanna umawia Frankie na spotkanie z agentką FBI Maggie O’Dell.
Z prześladowcami na karku, Frankie spieszy na spotkanie z Maggie. Nie ma jednak pojęcia, że jedzie prosto w kierunku monstrualnego tornada szalejącego nad Alabamą.

To tyle przeczytamy w nocie od wydawcy. Tylko tyle, gdyż nota nie zdradza nam faktycznego bohatera książki – tornada, niszczycielskiej siły, przed którą nie ma ratunku i przy której człowiek jest niczym, drobnym pyłkiem w pochłaniającej wszystko i wszystkich na swej drodze trąbie powietrznej. Tornado za sobą pozostawia zniszczenia podobne do zniszczeń wojennych. Ulegają mu wiekowe drzewa wyrywane z korzeniami, padają murowane domy, w których nawet głębokie piwnice nie zapewniają schronienia. To książka o tym, jak działają służby ratownicze w USA, czym jest miłość, przywiązanie do największego przyjaciela człowieka – do psa. Oddanie i szacunek, jakim jeden potrafi darzyć drugiego. A treść książki? – zgodna za zasadą Hitchcocka film powinien zaczynać się od trzęsienie ziemi, a potem ma być tylko straszniej – czy coś w tym rodzaju.

Książkę czyta się jednym tchem…


O autorce: Alex Kava urodziła się w 1960 roku Silver Creek w stanie Nebraska w USA. Jest absolwentką College of Saint Mary w Omaha. Po ukończeniu studiów pracowała przede wszystkim w branży reklamowej oraz marketingu. Autorka od najmłodszych lat marzyła o tym, by zostać pisarką. Już jako nastolatka pisała krótkie opowiadania i dzieliła się nimi jedynie z najbliższymi przyjaciółmi oraz rodzeństwem. W czasie studiów pracowała w szpitalu. Ukończyła studia na kierunku sztuki oraz literatury anglojęzycznej. Po studiach założyła własne studio zajmujące się projektowaniem graficznym, a następnie pracowała w branży PR.

(ap)

Dodaj komentarz