Analizy/podsumowania Rynek polski Rynek wydawniczy

Rosną długi wydawców i księgarzy

Nieopłacone w terminie zobowiązania branży wydawniczej i księgarskiej zwiększyły się podczas dwóch miesięcy pandemii o ok. 0,9 mln zł i na koniec maja wyniosły blisko 44,8 mln zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.


Eksperci BIG InfoMonitor zwrócili uwagę, że bez względu na to, że czasie lockdownu co czwarty Polak zaczął czytać więcej niż zwykle, to zaległości wydawców z tytułu niezapłaconych faktur i rat kredytów zaczęły rosnąć szybciej niż dotąd. Sprawdzają się więc przewidywania wydawców i księgarzy, którzy w odpowiedzi na ankietę PIK, dość czarno wiedzieli najbliższą przyszłość (ponad połowa ankietowanych przedstawicieli branży zakładał, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie regulować zobowiązań względem swoich kontrahentów, a co trzeci przewiduje konieczność przełożenia opłat stałych czy podatków).

Według BIG, przed koronawirusem spadał odsetek wydawców książkowych opóźniających regulowanie zobowiązań. W marcu 2019 r. było to 6,2% firm, a w momencie wybuchu pandemii – 5,2%. Lockdown wyhamował trend spadkowy, a obecnie przyspieszył. W kwietniu i maju zaległości wydawców wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły z 31,76 mln zł do ponad 32 mln zł (w ub.r. spadły o niemal 0,5 mln zł, tj. 1,5%). W przypadku księgarzy długi wzrosły z 12,1 do 12,6 mln zł. Istnieje obawa, że niewielki w sumie wzrost zaległości może być początkiem długofalowego trendu.


Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

(źródło wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz