Najlepsze książki/plebiscyty

Najlepsze książki na lato 2020 wybrane!

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych rywalizowało w 11 kategoriach o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2020”. od 12 lat organizowanym przez serwis Granice.pl – wszystko o literaturze. Jakie tytuły uznane zostały za najciekawsze premiery wydawnicze ostatnich miesięcy?


Kilkadziesiąt tytułów, kilkanaście polskich wydawnictw i ponad 50 tysięcy oddanych głosów – te liczby najlepiej podsumowują tegoroczny plebiscyt „Najlepsza książka na lato”, w ramach którego czytelnicy oraz członkowie jury, w skład którego weszli dziennikarze, recenzenci i krytycy literaccy, wybrali najlepsze książki tych wakacji. W konkursie głos oddać można było w aż 11 kategoriach: „Z historią w tle”, „Proza polska”, „Proza obca”, „Thriller”, „Romans”, „Powieści obyczajowe”, „Literatura faktu”, „Kryminał i sensacja”, „Komedia kryminalna”, „Dla młodzieży” oraz „Dla dzieci”.

Wśród zwycięskich tytułów nie zabrakło bestsellerów, ale także nowych, wartościowych pozycji, wydanych nakładem mniejszych oficyn. Co warto przeczytać?

Nagrodę główną jury w plebiscycie otrzymała powieść Zośki Papużanki Przez, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Tytuł ten od kilku miesięcy chwalony jest nie tylko przez krytyków, ale także przez wielu czytelników. Potencjał powieści zauważyło także jury konkursu, które stwierdziło, że utwór Papużanki „zachwyca skupieniem na szczególe, drobnostce, języku”.

Z kolei największą popularnością wśród czytelników cieszyła się najnowsza komedia kryminalna autorstwa Iwony Banach, zatytułowana Głodnemu trup na myśli (Wydawnictwo Dragon). To już druga książka autorki utrzymana w konwencji cozy crime, opowiadająca o przygodach detektywki-amatorki, która musi mierzyć się z zagadką kolejnego zabójstwa.

W kategorii prozy polskiej głosami czytelników zwyciężyła najnowsza publikacja Niny Majewskiej-Brown – Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Z kolei jury konkursu w tej kategorii wyróżnienie przyznało Julii Gambrot za powieść Liliowe opium (Wydawnictwo Lira), będącą połączeniem powieści obyczajowej i kryminału. Akcja toczy się u schyłku belle epoque.

Jeśli chodzi o prozę zagraniczną, czytelnicy wybrali najnowszą powieść Jojo Moyes W samym sercu morza (Wydawnictwo Znak). Nowa książka autorki bestsellera Zanim się pojawiłeś inspirowana jest prawdziwą historią rodzinną autorki. Jury konkursu zwróciło natomiast uwagę na książkę Kieszonkowiec Fuminoriego Nakamury (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Ten nietuzinkowy japoński kryminał stanowi przyczynek do refleksji na temat winy i kary.

W kategorii kryminału na uznanie jury zasłużył Czas Wagi Aleksandra Sowy. To zręcznie napisana powieść autorstwa czynnego policjanta. Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyła debiutancka powieść Topielice Sylvii Wilczyńskiej. Pierwsza książka polskiej autorki to połączenie powieści kryminalnej z elementami fantastyki i słowiańskich wierzeń. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Lira.

Zdaniem internautów najlepszym thrillerem tegorocznych wakacji jest książka Niezabliźniona nić Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina). W publikacji autor zwraca szczególną uwagę na emocje i psychikę bohaterów. Jury wybrało natomiast opartą na faktach powieść Przemysława Semczuka Cyklon (Wydawnictwo Świat Książki). Autor ukazuje w niej destrukcyjną siłę kłamstw i tajemnic, które mogą zaciążyć na losach reprezentantów kolejnych pokoleń.

Wśród komedii kryminalnych jury wyróżniło Katastrofalny błąd Iwony Wilmowskiej, czyli czwarty tom serii kryminalno-obyczajowej „Prywatne Śledztwo Agaty Brok” (Wydawnictwo Axis Mundi). Książkę wyróżnia ironiczny, charakterystyczny styl i cięty dowcip.

Oddaj to morzu Joanny Sykat (Wydawnictwo Prozami) to powieść o dojrzewaniu, mierzeniu się z przeciwnościami losu i o miłości. Książka ta decyzją jurorów zwyciężyła w kategorii „Powieści obyczajowe”. Z kolei zdaniem czytelników najlepsza okazała się książka Anny Pilip Gruzińskie wino (Wydawnictwo Lira). Jej lektura to najlepsza okazja, by w te wakacje wybrać się w podróż do Gruzji – przynajmniej tę literacką.

Pozostając w tematyce miłosnej, warto zwrócić uwagę na książkę Kaprys milionera Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka), która głosami czytelników zdobyła wyróżnienie w kategorii „Romans”. Powieść polskich autorek to współczesna historia Kopciuszka. Jury natomiast postanowiło przyznać nagrodę w tej kategorii Monice Michalik za książkę Zaczekaj na mnie (Wydawnictwo Znak). To bolesna historia, która dotyka wciąż aktualnego problemu przemocy wobec kobiet.

Wciąż wielkim zainteresowaniem cieszą się publikacje, które przedstawiają tajemnice i szokujące odkrycia dotyczące III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Głosami czytelników w kategorii „Z historią w tle” zwyciężyła książka Christophera Machta Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach (Wydawnictwo Bellona). Nagroda jury trafiła natomiast do Mario Escobara za jego nową książkę Dzieci żółtej gwiazdy (Wydawnictwo Kobiece). Oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść przedstawia losy dwójki braci żydowskiego pochodzenia, którzy wędrują po Francji, uciekając przed nazistami.

Jurorzy nagrodzili także kolejną książkę Jarosława Molendy, zatytułowaną Kaligula. Pięć twarzy cesarza (Wydawnictwo Lira), uznając ją za najbardziej interesującą lekturę w kategorii „Literatura faktu, biografie”. Książka Molendy to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat starożytnego Rzymu. Internauci nagrodzili natomiast reportaż Marcina Kąckiego Oświęcim. Czarna zima (Wydawnictwo Znak), przedstawiający najnowszą historię miasta, którego losy nierozerwalnie złączone są z ludzką tragedią, która wydarzyła się za drutami obozu Auschwitz-Birkenau.

Nie można zapomnieć także o literaturze dziecięcej. Wśród najlepszych książek na lato dla dzieci szczególnie wyróżnia się powieść Fleur Hitchcock Chłopiec, który latał (Wydawnictwo Zielona Sowa). Publikacja mówi o tym, że warto wierzyć w marzenia i je realizować. Z kolei jury wskazało książkę Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka Aleksandry Struskiej-Musiał (Wydawnictwo Bis). Ta wyjątkowa publikacja, skierowana do najmłodszych czytelników, opowiada o szacunku i miłości, jaką darzyć należy nie tylko ludzi, ale także zwierzęta.

Na koniec warto wspomnieć o powieściach dla młodzieży. W tej kategorii jurorzy wyróżnili przygodową książkę Trentona Lee Stewarta Na straży sekretu(Wydawnictwo Dwukropek), która kryje sporo smaczków i detali, tak drobiazgowo opisanych i dopasowanych do siebie, jak mechanizm kunsztownego zegarka. Z kolei czytelnicy wskazali na powieść Grzegorza Gajka Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka – książkę dla młodzieży z nurtu high fantasy.

Szczegółowe informacje na temat zwycięskich tytułów znaleźć można na stronie plebiscytu: ksiazkanalato.pl oraz na stronie organizatora konkursu – serwisu Granice.pl. Głosowanie zakończyło się 15 lipca, a biorący w nim udział Internauci mieli szansę wygrać zestawy kilkunastu książek ufundowanych przez organizatora i polskie wydawnictwa.

Granice.pl to polski serwis poświęcony literaturze i kulturze, który od ponad 20 lat wspiera czytelnictwo w sieci. Na łamach tworzonego przez redakcję oraz aktywnych Internautów serwisu tysiące czytelników codziennie odnajdują recenzje, wywiady, felietony i wiadomości poruszające tematy związane z literaturą.

(info Patryk Obarski, redaktor Granice.pl)

Dodaj komentarz