Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (15-27.07.2020)

Oto kolejna lista Motyli Książkowych – jedna książka awansowała, jedna nieznacznie spadłam, jedna zachowała swoją pozycje, jedna powróciła na listę, sześć to nowości.


Pozycję lidera zajął w końcu Nocnik nad nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza). Ta przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami, od dawna gości liście bestsellerów hurtowni Motyle.


Na miejscu drugim nowość – Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety, praca Wojciecha Wencla
wydana przez Instytut Literatury.

Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku (…), który ze szczytu powodzenia, obrotem spraw przerastających jednostkę, ale i skutkiem własnych wyborów spadł w nizinę obcości, odrzucenia, zmarginalizowania, nieledwie zapomnienia. Nie doczekał się aż do teraz mono- i biografii, które pokazałyby nie tylko poetę, ale i człowieka, i w dodatku uczyniły to zajmująco, dostępnie, poza jakimkolwiek metajęzykiem. Dobrze się stało, szczęśliwie nawet, że książkę o poecie napisał poeta, poeta dysponujący solidnym warsztatem nie tylko pisarskim, ale też literaturoznawczym. Książka pomyślana została jako cykl esejów biograficznych komponujących się w spójną całość. To “opowieść biograficzna” umieszczona w rozległym kontekście historycznym, społecznym, politycznym, w którym Autor porusza się ze swobodą erudyty, jest właśnie opowieścią do przeczytania, do odczucia.

Z recenzji wydawniczej dra hab. Krzysztofa Ćwiklińskiego.


Miejsce trzecie (i też po raz trzeci) utrzymał poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatówSzkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka). Notka w książce w prosty ale w jakże sugestywny sposób zachęca do korzystania z niej: Jeśli bezradnie stoisz z sekatorem w ręku przed plątaniną gałęzi, ta książka jest dla Ciebie! Dzięki niej już zawsze będziesz wiedział, jak ciąć ozdobne drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Czy można coś jeszcze dodać?


Z miejsca drugiego na czwarte spadła Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Na miejscu piątym nowość w pierwszej dziesiątce – Jadłonomia po polsku Marty Dymek (Marginesy).

Jadłonomia po polsku to nie tylko inspirujące przepisy, ale również porady, które ułatwią gotowanie i sprawią, że będzie łatwe, zrozumiałe i pyszne. Teraz już wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić iście rewolucyjny pasztet bez pieczenia oraz dlaczego kilka kawałków słodkiej dyni tak świetnie sprawdzi się w bigosie! Autorka udowadnia, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i smaczna jak pierogi ruskie!


Na szóstym Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich Zuzanny Kisielewskiej, świetnie zilustrowana przez duet Agata Dudek i Małgorzata Nowak.
Wydawcą tej znakomitej książeczki jest DrugaNoga.

W kontekście zapowiedzi obecnego rządu wprowadzenia łaciny do przedmiotów w liceum książka bardzo na czasie. Nolens volens to pełen dowcipu wybór łacińskich (i greckich) sentencji, to przede wszystkim hołd złożony łacinie i starożytnym, a zwłaszcza ich umiejętności ujmowania w paru słowach nawet najbardziej złożonych zjawisk i tajników ludzkiej natury.


Na miejscu siódmy (notujemy powrót na listę – w drugiej połowie maja na miejscu czwartym) Osobisty przewodnik po Pradze. Ale nie po tej w Warszawie a po Pradze czeskiej i oczywiście autorstwa Marcina Szczygła, która ukochał sobie to miasto. Warto zauważyć, że jest to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.

Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera. Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.

Na ósmym Encyklopedia globalnego zarządzania 
praca zbiorowa
pod red. Marka Rewizorskiego i Karola i Bieńka
(Fundacja Na Rzecz Czystej Energii).

Prezentowana pozycja nosi znamiona wydania o charakterze pionierskim. Stanowi propozycję systematyzacji istotnych społecznych kwestii, które wpisują się w koncept potencjalnej strategii przetrwania gatunku ludzkiego.
Opracowanie nie ma charakteru całościowego, co w żadnej mierze nie deprecjonuje jego znaczenia. Tytułowe określenie “Encyklopedia” jest nadużyciem, którego redaktorzy dopuścili się z pełną premedytacją. Posłużyli się nim jako prowokacja po to, by zwrócić uwagę na podejmowane kwestie także odbiorcom spoza środowisk akademickich. Nie jest to jedyne ryzykowne posunięcie z ich strony. Samo założenie dotyczące istnienia globalnego systemu wprowadzającego koordynaty zarządzania w obszarze ekologii i energetyki jest aktem ogromnej odwagi, a wyeksponowanie w Polsce ekofeminizmu wśród wiodących problemów czynem ze wszech miar heroicznym. Stać na to niewielu. Trudno o lepszą rekomendację naukowej publikacji.

Z recenzji Kierownika Pracowni Polityki Energetycznej i Bezpieczeństwa Prof. UZ dra hab. Piotra Kwiatkiewicza.


Na dziewiątym mapa Ojcowskiego Parku Narodowego
(Compass). Czyżbym tamte okolice zyskały na pandemii i Polacy gremialnie ruszyli zwiedzać południe kraju?


Obecną listę zamyka ostatnia nowość – kryminał Złe duchy
Kacpra Łuchowicza (Liberum Verbum).

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dochodzi do serii morderstw. Ich wyjaśnieniem zajmuje się komisarz Geryński. Tajemnicę jednego z nich próbuje również rozwikłać grupa nastolatków z chorzowskiego liceum, wplątując się w niejasne i niebezpieczne relacje świata miejscowej szajki kibiców.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz