Konkursy Konkursy zagraniczne

Niemiecki Fundusz Literacki przyznaje doroczne nagrody

Po raz pierwszy Deutschen Literaturfonds (Niemiecki Fundusz Literacki) przyznał Wielką Nagrodę. Okazją jest 40-sta rocznica powstania tej zasłużonej dla promocji literatury naszego zachodniego sąsiada organizacji.


Großen Preis des Deutschen Literaturfonds otrzymała Felicitas Hoppe. Stałe wyróżnienie – Der Kranichsteiner Literaturförderpreis (Nagroda Promocji Literatury Kranichsteina) trafia w tym roku do Christiana Schulteisza. W tym roku, ze względu na pandemię, nie przyznano dziesięciotygodniowych stypendiów w Nowym Jorku i Londynie.
Wyboru dokonało jury, w skład którego weszli Bettina Fischer, Manuela Reichart oraz z grona wcześniejszych stypendystów Deutschen Literaturfonds.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Berlinie 7 października, w dniu założenie Niemieckiego Funduszu Literackiego.


Felicitas Hoppe (ur. 1960). Studiowała literaturę, retorykę i religię na kilku uczelniach, m.in. Wolnym Uniwersytecie Berlina. Pracowała jako dziennikarka, w 2006 był wolnym profesorem w Dartmouth College. Mieszka w Berlinie. Debiutowała w latach 90. W Polsce ukazała się jej mikropowieść Pigafetta (Czarne, 2007) – swoista relacja z podróży dookoła świata, jaką autorka odbyła na pokładzie kontenerowca (przeznaczając na nią środki z nagrody literackiej). Wydarzenia z codziennego życia statku mieszają się z fantastycznymi opowieściami, a narratorce towarzyszy duch Antonio Pigafetty – podróżnika z XVI wieku.
Jest laureatką Nagrody im. Georga Büchnera (2012). LatGroßen Preis des Deutschen Literaturfonds

Christian Schulteisz (ur. 1985, mieszka w Stuttgarcie). Publikuje głównie opowiadania i słuchowiska radiowe. Jego powieść Hunger auf Schienen został nominowana do nagrody literackiej Open Mike w 2017 roku.
Kranichsteiner Literaturförderpreis autor otrzymał za powieść Wense, która ukazała się wiosną 2020 roku – portret (dopiero co odkrytego pośmiertnie) pisarza i „ uniwersalnego dyletanta ”, ekstatycznego wędrowca Hansa Jürgena von der Wense.


Niemiecki Fundusz Literacki od 1980 roku zajmuje się promocją niemieckojęzycznej literatury współczesnej. Przyznaje Nagrodę Promocji Literatury Kranichsteina (otrzymuje ją autor poniżej 35 roku życia, który od 2003 roku wydał co najmniej jedną książkę) w wysokości 30 tys. euro. Od tego Roku Fundusz wręcza Wielką Nagrodę (50 tys. euro), którego laureat jest wybierany grona dotychczasowych jej zwcięzców. To jedna z najcenniejszych nagród literackich Niemczech.

(źródło BuchMarkt)

Dodaj komentarz