Historia książki i druku Rynek wydawniczy

Wypełniona przez Ocara Wilde’a ankieta idzie pod młotek za 60 tys. funtów

Dowcipne przemyślenia studenta Oscara Wilde’a na różne tematy, a właściwie odpowiedzi na stawiane pytania, pójdą pod młotek za 60 tys. funtów. Pisarz twierdzi np., że jego życiowym celem jest sukces: sława, a nawet rozgłos. Dwustronicowy odręczny zapis Wilde’a znalazł się wśród innych wpisów w książce Roberta Saxona Mental Photographs – albumu wyznania gustów, przyzwyczajeń i przekonań.


Oscar Wilde

Mental Photographs stanowi część kolekcji sprzedawanej przez Stevena Berkoffa, aktora i reżysera. Dwustronicowa ankieta pochodzi z 1877 r., przyszły pisarz miał wówczas dwadzieścia kilka lat, studiował w Oksfordzie, jeszcze nie opublikował żadnej książki, zawiera jego przemyślenia na 39 tematów. Na górze lewej strony  złożył podpis „Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde”.

Ideą książki było, jak zauważono w „Przedmowie”, zebranie „zapisów gustów i cech przyjaciół; krótko mówiąc, za ich mentalne fotografie…”

Co Wilde myśli o szczęściu? – to wg niego  Absolutna władza nad ludzkimi umysłami, nawet jeśli towarzyszy jej chroniczny ból zęba, a jego pojęciem nędzy było Życie biedne i godne szacunku w wiosce.

Chociaż w tym czasie Wilde nie był żonaty, postanawia odpowiedzieć na pytanie: Jeśli jesteś żonaty, co według ciebie wyróżnia twoją lepszą połowę? – Oddanie mężowi.

Inne atrakcje z kolekcji Berkoffa to egzemplarze The Picture of Dorian Gray (Portret Doriana Greya), a także pierwszego angielskiego wydania Salomé (nakłd 5900 ezg)dno z 500 egzemplarzy, z pierwszym pojawieniem się słynnych ilustracji Aubrey Beardsley.

Na aukcję Sotheby trafi również bardzo ważny 16-stronicowy list Wilde’a, kierowany na ręce George’a Alexandra, dyrektora St James’s Theatre, w którym pisarz nakreśla fabułę sztuki The Importance of Being Earnest (Bądźmy poważni na serio).


Znany z ostrego jak brzytwa dowcipu, ekstrawaganckiego ubioru i niezwykłych sztuk teatralnych, Oscar Wilde był jedną z najbardziej znanych postaci epoki wiktoriańskiej.

Wilde był senem anglo-irlandzkich intelektualistów. Ojciec , sir Williama Wilde, był znanym chirurgiem, okulistą i laryngologiem, matka, lady Jane Wilde, poetka, prowadziła jeden z najznamienitszych salonów literackich Dublina, tłumaczyła książki niemieckie, była zaangażowana w ruch polityczny Młoda Irlandia; publikowała tam pod pseudonimem Speranza.

Młody Wilde studiował w Oksfordzie, po czym przeniósł się do Londynu, gdzie związał się z najmodniejszymi kręgami stolicy i rozpoczął karierę pisarza.

Najbardziej znany jest ze ze swojej sztuki Bądźmy poważni na serio, którą wystawiono na londyńskim West Endzie i gdzie go aresztowano pod zarzutem sodomii i szerzenie zgorszenia. Oscar Wilde był biseksualistą. Jak sam mówił, kultywował pederastię na wzór starożytnych Greków. Miał kilku kochanków.

Napisał tylko jedną powieść, Portret Doriana Greya, opublikowaną w 1891 roku. W więzieniu napisał De Profundis, długi list opisujący jego proces i późniejszy pobyt za kratami.

Po zwolnieniu z więzienia (otrzymał wyrok dwu lat) zmienił się całkowicie, nie szukał już tylko przyjemności w życiu. Wyjechał do Francji, tam też zmarł bez środków do życia w Paryżu w wieku 46 lat. Na łożu śmierci przeszedł na katolicyzm. Został pochowany na cimetière de Bagneu, w 1909 szczątki przeniesiono na cmentarz Père-Lachaise.

Dziś często wspominany jest za za swój cięty jak brzytwa dowcip i genialne cytaty. Przybyciu do USA podobni przeszedł przez odprawę celną ze słowami: Nie mam nic do zadeklarowania poza własnym geniuszem.

Inne pamiętne cytaty to: Jedyny sposób postępowania z kobietą? Gdy jest ładna, zalecać się do niej – gdy jest brzydka, zalecać się do innej; Czasami myślę, iż Bóg, tworząc człowieka, przecenił nieco swoje możliwości; Brzydkie kobiety są zawsze zazdrosne o mężów, piękne nigdy; Jedynym grzechem jest głupota; Wszyscy leżymy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy.

(wg MailiOnline)

Dodaj komentarz