28 lipca stowarzyszenia włoskich bibliotek i księgarzy wystosowało list do bibliotek w sprawie wykorzystania funduszu 30 mln euro na interwencyjny zakup książek.
W obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią włoski rząd utworzył fundusz ratunkowy dla przedsiębiorstw i instytucji kulturalnych w wysokości 210 milionów euro, z czego 40 jest przeznaczonych na rynek książki: „Zakres interwencji na rzecz świata książki i czytelnictwa nie ma sobie równych w Europie ”- powiedział prezes Stowarzyszenia Włoskich Wydawnictw (Associazione Italiana Editori ) Ricardo Franco Levi.
Ustawa nr 267/2020 dotyczy w bibliotek instytucji kultury oraz państwowych bibliotek publicznych i ustanawia fundusz w wysokości 30 mln euro na interwencyjny zakup książek.
W sprawie korzystania z tego funduszu, 28 lipca Stowarzyszenie Bibliotek Włoskich (AIB) oraz Stowarzyszenie Księgarzy Włoskich (ALI) wystosowały pismo do bibliotek, wyjaśniające zasady zakupów: należy je dokonać w co najmniej 3 najbliżej położonych księgarniach – to jedyne kryterium ich wyboru. Dlatego biblioteki muszą odejść od zwykłego reżimu zamówień publicznych, w którym preferowane najkorzystniejsze warunki ekonomicznie.
Zdaniem Rosy Maiello, prezes AIB: wspieranie pluralizmu graczy na rynku książki jest warunkiem posiadania artykułowanej i wielorakiej oferty kulturalnej. Dlatego – dodaje – mamy nadzieję, że skorzystanie ze specjalnego wkładu na rzecz bibliotek będzie stymulowało ponowne uruchomienie całego sektora .
Paolo Ambrosini, prezes ALI, wyjaśnia wprowadzoną zasadę: Gdyby rabat przeważał przy wyborze, wywołalibyśmy to, co nazywamy„ wojną rabatową.
Obecne miesiące to najciemniejszy okres włoskich księgarń. Według wyników majowej ankiety 8 z 10 włoskich księgarni nie płaci swoim dostawcom i pracownikom, a ryzyko zamknięcie zadeklarowało 84% firm.
(źródło ActuaLitte)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.