Analizy/podsumowania Rynek polski Rynek wydawniczy

Małe i średnie firmy ostrożne w ocenie przyszłości

Umiarkowany optymizm panuje wśród firm sektora MŚP w ocenie obecnej sytuacji ekonomicznej, a w pytaniach o lepszą przyszłość przeważają ostrożne prognozy – to wyniki IV edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.


Zgodnie z raportem poprawiły się nieco oceny firm dotyczące ich bieżącej sytuacji ekonomicznej. Obecnie 45,7%. przedsiębiorców uważa, że ich sytuacja jest dobra. To wzrost o prawie 10%. Jedna czwarta badanych uważa, że ich sytuacja jest zła – spadek o 6%. Nieco ponad 30%. badanych ocenia swoją sytuację ekonomiczną neutralnie (ani dobra, ani zła). W poprzedniej edycji badania twierdziło tak 33,8% respondentów. W pytaniu o prognozy – badani w większości wskazują, że ich sytuacja się nie zmieni.

Przybywa przedsiębiorców, którzy są zadowoleni z obecnej sytuacji, jednocześnie coraz mniej firm spodziewa się poprawy w przyszłości. Obecnie jest to 21% badanych (miesiąc temu o 7% więcej). 54% przedsiębiorców sądzi, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja ekonomiczna ich firm się nie zmieni – to wzrost o 5%.

Coraz więcej przedsiębiorców wskazuje, że przychody w ich firmach utrzymają się na takim samym poziomie. Zakłada to ponad 29% właścicieli firm, a 6% (o 1,1%. więcej niż w poprzedniej edycji badania) liczy, że ich przychody wzrosną. Znaczna liczba firm (93,8%) skarży się, że nie działa na pełnych obrotach. Co ciekawe, o 2,7% do 6,2% wzrósł odsetek firm, które podczas epidemii zwiększyły produkcję, sprzedaż bądź świadczenie usług.

Badanie pokazało ponadto, że trzy czwarte przedsiębiorców nie planuje żadnych inwestycji, choć ta grupa zmniejsza się. Nieco więcej (z13,8% do 15,3%) wzrósł odsetek przedsiębiorstw, które myślą o rozwoju.

Jeśli chodzi o zatrudnienie, to niemal 80% nie planuje go zwiększać.

Chęć skorzystania z pomocowych programów rządowych wciąż deklaruje blisko 70% firm. Najbardziej zainteresowane są mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa (na największą pomoc liczą firmy handlowe – prawie 80%). Jednocześnie nadal rośnie liczba przedsiębiorstw, które nie są już zainteresowane żadnymi pakietami pomocowymi. Taką postawę prezentuje obecnie co piąta firma.

Zadowolenie z udzielonego przez rząd wsparcia deklaruje obecnie ponad 36 proc. przedsiębiorców (wzrost o jedną piątą). Nadal jednak 45% przedsiębiorców uważa, że wsparcie rządu jest niewystarczające.


IV edycja ogólnopolskiego Badania „KoronaBilans MŚP” została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec lipca 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 300 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

(źródło wirtualnemedia.pl)

Dodaj komentarz