Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (28.07-10.08 2020)

Oto kolejna lista Motyli Książkowych – aż pięć powrotów, dwie nowości dwie książki awansowały, jedna poszła w górę.


Miejsce pierwsze (awans z trzeciego) zajął poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatówSzkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka).

Notka w książce w prosty ale w jakże sugestywny sposób zachęca do korzystania z niej: Jeśli bezradnie stoisz z sekatorem w ręku przed plątaniną gałęzi, ta książka jest dla Ciebie! Dzięki niej już zawsze będziesz wiedział, jak ciąć ozdobne drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Czy można coś jeszcze dodać?


Z miejsca czwartego na drugi awansowała Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Z pierwszej na trzecią pozycję spadł Nocnik nad nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza). Ta przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami, od dawna gości liście bestsellerów hurtowni Motyle.


Na miejscu czwartym Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Książka powraca na listę bestsellerów, na której utrzymuje sie od kilku miesięcy, po chwilowej nieobecności.

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Kolejny powrót na listę odnotowała też powieść Agnieszki Olejnik Tyle nowych dróg Agnieszki Olejnik (Oficyna Wydawnicza „Silver”) – miejsce piąte.

Zgodnie z założeniami programowym wydawnictwa, w jego ramach ukazywać się mają powieści dla dojrzałych czytelniczek, ich głównymi bohaterkami są kobiety, które dają przykład, jak korzystać z życia i cieszyć się nim na każdym etapie. W książce A. Olejnik jedno zdarzenia sprawia, że smutne i nudne życie głównej bohaterki, Marii, która tkwi w toksycznym małżeństwie, nie lubi swojej pracy, ma wieczny żal za wszytko do siebie zmienia się diametralnie…


Miejsce szóste zajęła nowość – Na obcej ziemi – pierwszy polski przekład opowiadań Izraela Joszuy Singera (wydawnictwo Fame Art). Książka wydana po raz pierwszy w 1925 roku w Wilnie dotąd dostępna była dla czytelnika tylko w jidysz.

Zbiór zawierający opowiadania o różnorodnej tematyce ilustruje wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej i stanowi opis uniwersalnego doświadczenia ludzkiego wobec wyzwań rzeczywistości, mimo podziałów społecznych, religijnych i etnicznych. Wielorakość podejmowanych przez Singera problemów, a także mnogość typów narracji, stanowią ewenement w ówczesnej literaturze żydowskiej, sprawiając, że prezentowany współcześnie przekład nie traci na aktualności. Autorem polskiego tłumaczenia jest Krzysztof Modelski, z którym w dniu premiery podczas spotkania online porozmawia Remigiusz Grzela.


Na siódmym druga nowość – Zimowe zaręczyny, pierwsza część sagi fantasy pt. Lustrzanna, francuski bestseller przetłumaczony na 20 języków. Jej autorką jest debiutantki obdarzonej oszałamiającą wyobraźnią. francuski bestseller przetłumaczony na 20 języków.

Ofelia skrywa za starym szalikiem i okularami krótkowidza nietypowe dary: potrafi czytać przeszłość przedmiotów oraz przechodzić przez lustra. Spokojne życie, które wiedzie na rodzinnej arce – Animie, zmienia się, gdy zostaje zaręczona z tajemniczym mężczyzną – Thornem, należącym do potężnego klanu Smoków. Dziewczyna musi na zawsze opuścić rodzinę i podążyć za narzeczonym do Niebiasta – stolicy odległej, dryfującej w powietrzu arki, zwanej Biegunem. Dlaczego wybór padł właśnie na Ofelię? Czemu musi ukrywać swoją prawdziwą tożsamość? Dziewczyna nieświadomie zostaje wciągnięta w śmiertelnie niebezpieczną intrygę.


Na ósmy powracająca na listę Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.

Pewnego dnia Archibald pyta: Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie? Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu.


Na dziewiątym książka, która już nie raz gościła na liście Motyli Książkowych – Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, praca zbiorowa wydana przez Agencję Promocji Zieleni.

W ogródkach i sadach pracy zawsze w bród i każda porada się przyda.


Na listę powraca (miejsce dziesiąte) Duda i jego tajemnice Tomasza Piątka i Marcina Celińskiego
(wyd. Arbitror).

Oskarżano go o niesamodzielność, nieodpowiedzialność, nieprzemyślane działania. Wielokrotnie zarzucano mu niezdolność do pełnienia jakiejkolwiek władzy, nie tylko tej najwyższej. Nikt jednak dotąd nie prześwietlił Andrzeja Dudy, jego przeszłości, związków i powiązań. Ta książka jest pierwsza. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o człowieku, który objął najbardziej szacowny urząd Rzeczypospolitej Polskiej, to się mylisz. Poznaj sprawdzone, udokumentowane, nieznane fakty. Skorzystaj z okazji, póki możesz.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz