Rynek wydawniczy

USA: wydawcy ostrzegają przed Amazonem

List podpisany przez głównych przedstawicieli organizacji branżowych i skierowany do Kongresu USA mówi o niezwykłej przewadze [Amazona] nad konkurentami, dostawcami, klientami, rządem i społeczeństwem.


Trzy najważniejsze organizacje rynku książki w USA: Association of American Publishers, Authors Guild i American Booksellers Association zaapelowały do kongresmana Davida Cicilline’a, przewodniczącego Podkomisji Antymonopolowej Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu, ostrzegając przed „eskalacją działalności” firmy Amazon. Dla przedstawicieli wydawców, księgarzy i autorów gigant z Seattle ma ogromną przewagę nad swoimi konkurentami, dostawcami, klientami, rządem i opinią publiczną. Organizacje wezwały Kongres do położenia kresu całej masie praktyk monopolistycznych, które doprowadziły do ​​sytuacji, w której Amazon nie konkuruje już na równych prawach, jeśli chodzi o dystrybucję książek, a raczej jest właścicielem i toczy swoją grę, wykorzystując całą swą platformę, w w sumie, jak się wydaje, wykracza poza uczciwą i przejrzystą konkurencję.

Kongres Stanów Zjednoczonych uważnie bada stan koncentracji – a w wielu przypadkach monopol – gigantów technologicznych. Podczas historycznego przesłuchania, do którego doszło pod koniec lipca, kongresmeni wysłuchali prezesów firm Amazon, Facebook, Google i Apple. Po ich wysłuchaniu D.Cicilline doszedł do wniosku, że firmy te mają zbyt dużą siłę.

W liście przesłanym do kongresmena organizacje branży książki zwracają uwagę, że struktura konkurencyjna branży wydawniczej uległa w ostatnich latach zasadniczej zmianie i w dużym stopniu została zagrożona ze względu na siłę i wpływy konkretnej firmy: Amazona.

Według analityków branży w USA Amazon dominuje na połowie rynku książek drukowanych i co najmniej trzech czwartych sprzedaży ebooków.

(źródło PublishNews)

Dodaj komentarz