Konkursy Konkursy zagraniczne

Białoruś: znamy laureatów Narodowej Nagrody Literackiej

Na konferencji prasowej w mińskim Domy Prasy ogłoszono nazwiska laureatów głównego białoruskiego konkursu literackiego – Narodowej Nagrody Literackiej.


W tym roku do konkursu zgłoszono 80 książek wydanych w 2019 roku – zakwalifikowano 64.

Przewodnicząca jury, pierwsza wiceprzewodnicząca Związku Pisarzy Białorusi Elena Stelmach zwróciła uwagę na wysoki poziom prac nadesłanych na konkurs. W kategorii „Proza” nominowano 14 kandydatów – wygrał Władimir Stepan z książką Хвалi (Pochwała), która ukazała się w wydawnictwie Mastatskaja Literatura. Poezja Walerego Griszkowca została uznana za najlepszego w nominacji Poezja, jego książkę Остаюсь навсегда (Zostaję na zawsze) zgłosiło do konkursu wydawnictwo Białoruska Encyklopedia im. P. Brouki. Za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży Jury konkursu uznało książkę-quest Kateriny Chodasewicz-Lisowej Ключ ад вялікай каштоўнасці (Klucz do doskonałości). W kategorii „Krytyka i literaturoznawstwo” zwyciężyła książka Iwana Sawierczenko dot. białoruskiego piśmiennictwa XII-XVII wieków Магия слова (Magia słowa). Szereg nadesłanych na konkurs książek poświęconych było Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i lokalnej historii. Igor Prokopowicz został laureatem książki Поставщина (Postawszczyzna ) z serii “Падарожжа па родным краі” (“Podróże po ojczyźnie”) wydawnictwa Białoruś (kategoria “Publicystyka”). W nominacja „Debiut” doceniony został zbiór wierszy Olgi Nikitienko Сузор’е птушкі (Konstelacja ptaków).
Po raz drugi z rzędu nie wyłoniono zwycięzców w kategorii “Dramat”.

Nagrody zostaną wręczone laureatom 6 września, podczas obchodów Dnia Białoruskiego Piśmiennictwa w Białyniczach.
Konkurs organizowany jest od 2015 roku przez ministerstwa informacji, kultury, szkolnictwa, Stowarzyszenie Pisarzy Białorusi
(źródło litpremia.by)

One thought on “Białoruś: znamy laureatów Narodowej Nagrody Literackiej

Dodaj komentarz