Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (11-24.08 2020)

Na obecnej liście bestsellerów Motyli Książkowych pojawiły się już podręczniki i książki okołopodręcznikowe  – wszak już za tydzień szkoła. W sumie cztery nowości, dwa powroty do pierwszej dziesiątki, cztery zmiany miejsca  na liście.


Z miejscu czwartego na miejsce pierwsze powrócił Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Książka powraca na listę bestsellerów, na której utrzymuje sie od kilku miesięcy, po chwilowej nieobecności.

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Z miejsca trzeciego na drugie awansował Nocnik nad nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza). Ta przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami, od dawna gości liście bestsellerów hurtowni Motyle.

Notka w książce w prosty ale w jakże sugestywny sposób zachęca do korzystania z niej: Jeśli bezradnie stoisz z sekatorem w ręku przed plątaniną gałęzi, ta książka jest dla Ciebie! Dzięki niej już zawsze będziesz wiedział, jak ciąć ozdobne drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Czy można coś jeszcze dodać?


Z miejsca drugiego na trzecie spadła Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Na miejscu czwartym pierwsza nowość – Nowa normalność Tomasz Sommera (wyd. 3S Media).

W opisie książki czytamy: Żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach, które z pewnością przyniosą jedno: przyszłość inną od tej, jaką wyobrażaliśmy sobie dotychczas. Przesunięcie opinii publicznej, praktyki środowisk lewicowych, zwiększanie kontroli państwowej, wojna kulturowa – to zmartwienia, które leżą na sercu każdego prawicowca. W tym Grzegorza Brauna – który nie omieszkał wyraziście przedstawić swojego stanowiska na najważniejsze obecnie tematy społeczno-kulturowo-polityczne.


.

Na miejsce piąte (z pierwszego) spadł poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatówSzkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka).


Na miejscu szóstym druga nowość Niegodna Marty Paw (wyd. Indygo).

Na okładce książki czytamy: Zanurz się w odczuciach autorki, prawdziwych opowieściach które przybliżą Ci sposób myślenia, nakazy i zakazy tej religii. Od codziennego życia, przez kwestie doktrynalne po intymne Marta maluje obraz Świadków Jehowy w sposób precyzyjny, poruszający i angażujący czytelnika. Marta Paw wychowała się w rodzinie Świadków Jehowy od pokoleń, odeszła z organizacji w wieku 33 lat. Niezależna, optymistka, zamknęła ten rozdział życia silniejsza mimo braku kontaktu z rodziną. Na co dzień pracuje w międzynarodowym koncernie na stanowisku managerskim, przygotowuje doktorat, a w wolnym czasie podróżuje i pisze.


Na siódmym kolejna nowość – Polski krok po kroku – podręcznik akademicki dla nauczycieli autorstwa Iwony Stempek i Joanny Stanek. Stanowi on przede wszystkim obszerny poradnik metodyczny lecz zarazem także poręczne narzędzie na lekcji oraz źródło inspiracji i gotowych pomysłów.


Ósme miejsce zajęła ostatnia nowość – Pierwszy dzień w przedszkolu Dominiki Gałki (wyd. Konrada Sobika) – kolejna pozycja ze znakomitej i dowcipnej serii “Przygody Fenka”.

Fenek zaczyna wspaniałą przygodę! Dokąd się wybiera i dlaczego trochę się tym martwi? Czy dorośli też się czasem boją i jak można pokonać ten strach? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zajrzyjcie do książeczki!


Dwie ostatnie pozycje z pierwszej dziesiątki to powroty na listę: Jadłonomia po polsku Marty Dymek (Marginesy) oraz Nolens volens, czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich Zuzanny Kisielewskiej, świetnie zilustrowana przez duet Agata Dudek i Małgorzata Nowak (DrugaNoga).

Jadłonomia po polsku to nie tylko inspirujące przepisy, ale również porady, które ułatwią gotowanie i sprawią, że będzie łatwe, zrozumiałe i pyszne. Teraz już wiadomo, dlaczego latem do rosołu warto wrzucić bób, jak zrobić iście rewolucyjny pasztet bez pieczenia oraz dlaczego kilka kawałków słodkiej dyni tak świetnie sprawdzi się w bigosie! Autorka udowadnia, że kuchnia roślinna może być prosta jak barszcz i smaczna jak pierogi ruskie!

W kontekście zapowiedzi obecnego rządu wprowadzenia łaciny do przedmiotów w liceum książka bardzo na czasie. Nolens volens to pełen dowcipu wybór łacińskich (i greckich) sentencji, to przede wszystkim hołd złożony łacinie i starożytnym, a zwłaszcza ich umiejętności ujmowania w paru słowach nawet najbardziej złożonych zjawisk i tajników ludzkiej natury.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz