Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020

W finale Nike 2020 znalazły się dwie powieści, dwa eseje, dwie książki reporterskie oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą trzy kobiety i czterech mężczyzn. Laureatkę lub laureata tegorocznej, 24. już Nagrody Literackiej Nike poznamy 4 października. Od 24 sierpnia br. na swoich faworytów mogą głosować również czytelnicy „Gazety Wyborczej” oraz Wyborcza.pl w specjalnym plebiscycie.


Dwa reportaże, dwie powieści, dwa eseje oraz biografia. W poniedziałek, 24 sierpnia br. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę Nagrody Literackiej Nike 2020. Siedem książek finalistek zostało wyłonionych spośród 20 tytułów nominowanych do nagrody w maju br. Wśród tegorocznych finalistów są przedstawiciele różnych pokoleń, ale dominują twórcy młodzi. W finałowej siódemce jest jedna debiutantka – reporterka Joanna Gierak-Onoszko.

Oto tegoroczni finaliści Nike:

  • Agnieszka Dauksza, Jaremianka, Wydawnictwo Znak (Biografia)
  • Joanna Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda, Wydawnictwo Dowody na Istnienie (Reportaż)
  • Piotr M. Majewski, Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu, Wydawnictwo Krytyka Poltyczna (Esej)
  • Radek Rak, Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, Wydawnictwo Powergraph (Powieść)
  • Paweł Piotr Reszka, Płuczki, Wydawnictwo Agora (Reportaż)
  • Monika Sznajderman, Pusty las, Wydawnictwo Czarne (Esej)
  • Filip Zawada, Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek, Wydawnictwo Znak (Powieść)

Wyboru spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki.

Więcej o finałowej siódemce Nike 2020 można przeczytać na Wyborcza.pl. W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”, który ukaże się 25 sierpnia, finaliści opowiadają, dla kogo napisali swoje książki i czego dowiedzieli się w czasie ich pisania.

Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 4 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2020 w serwisie Wyborcza.pl/nike.

Redakcja dziennika zaprasza również do udziału w konkursie na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tys. znaków wygra voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł – zgłoszenia należy wysyłać poprzez tę stronę. Plebiscyt Nike Czytelników oraz konkurs na recenzję potrwają od 24 sierpnia do 27 września br. do godz. 15:00.

Laureat Nike Czytelników ogłoszony zostanie na dzień przed galą finałową Nike – 3 października br. Zwycięzca konkursu na recenzję zostanie wskazany 4 października 2020, a fragmenty recenzji ukażą się w „Gazecie Wyborczej” dzień później.


Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem Nike w 2019 r. został Mariusz Szczygieł za książkę Nie ma.

Bieżące informacje dotyczące tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike można śledzić na Wyborcza.pl/nike oraz na Facebooku.

(info Agora S.A.)
.

Dodaj komentarz