Konkursy Różne

Znamy finalistów Angelusa 2020

Znamy tytuły książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Jury z ogłoszonej jeszcze w czerwcu długiej listy nominowanych pozycji wybrało siedem, które powalczą o zwycięstwo. Na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł.


Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus poznamy 17 października. Nagrody wręczone zostaną podczas połączonej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która pierwotnie przyznawana jest w maju, ale w tym roku w wyniku pandemii przesunięta została na jesień. Gala będzie też kulminacyjnym momentem Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich, w skład których wejdą m.in. obchody rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, wydarzenia wokół nagród Angelus i Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Wrocław Marsz do Księgarń.

Wracając jednak do zmian w samej nagrodzie Angelus: od 2020 wszyscy finaliści otrzymają wyróżnienia wynoszące po 5 tys. zł, z kolei nagroda za przekład podniesiona została do 40 tys. zł. Zmienia się także charakter Nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Dotąd to wyróżnienie przyznawane w internetowym plebiscycie przez czytelników miało charakter symboliczny, od tego roku laureatka lub laureat zostaną zaproszeni na koszt organizatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. Plebiscyt internetowy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej ruszy 16 września i zakończy się 16 października. Swój głos można oddać na stronie www.angelus.com.pl 

Wśród autorów finałowych książek znalazły się pisarki i pisarze z pięciu krajów. Po roku przerwy, gdy pierwszy raz w historii nagrody w finale nie było książki polskiej, nasz kraj reprezentują dwie pozycje, taką samą reprezentacją może pochwalić się Ukraina.

Oto lista finałowych książek:

  1. Kapka Kassabova, Granica. Na krawędzi Europy, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
  2. Siergiej Lebiediew, Dzieci Kronosa, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
  3. Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie (Polska)
  4. Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
  5. Paweł Piotr Reszka, Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, Wydawnictwo Agora (Polska)
  6. Goran Vojnović, Moja Jugosławia, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie SEDNO (Słowenia)
  7.  Serhij Żadan, Internat, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina)

Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.


Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Laureatów poznamy 17 października, podczas wspólnej gali Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz