Promocje książek Różne

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej lekturą Narodowego Czytania w 2021 roku

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą 10. edycji Narodowego Czytania – ogłosił prezydent Andrzej Duda w czasie finału akcji. W tym roku Balladynę Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej ilości 3200 miejsc.

Dzisiaj mogę z radością zapowiedzieć, że myślę, że za rok będziemy się co najmniej równie dobrze bawili, dlatego że za rok będzie lektura również niezwykle znana w naszym kraju, lektura, która niejednokrotnie wzbudzała śmiech, ale lektura, która zarazem jest bardzo pouczająca i nie zawsze wszyscy są tacy zadowoleni, kiedy te żarty się pojawią. Będzie to »Moralność pani Dulskiej« Gabrieli Zapolskiej – ogłosił prezydent Duda.

„Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa ukazująca ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz obłudę i zakłamanie wypaczające stosunki społeczne. W sztuce śledzimy perypetie mieszczańskiej rodziny Dulskich. Główna bohaterka – obłudna, dwulicowa i chciwa Aniela Dulska – przymyka oko na romans syna ze służącą, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach. Kiedy jednak dziewczyna zachodzi w ciąże, pojawia się problem.

W tym roku tematem Narodowego Czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego. W sobotę padł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę miejsc, w których organizowano akcję – było ich 3200. Do inicjatywy przyłączyły się szkoły, przedszkola, biblioteki, muzea, domy pomocy społecznej, szpitale i zakłady karne. Poza Polską Narodowe Czytanie odbywało się w 25 krajach na całym świecie. Najwięcej wydarzeń przygotowano na Ukrainie, co zapewne ma związek z faktem, że to właśnie w tamtejszym Krzemieńcu urodził się Słowacki. Najdalej od Polski czytano w Nowej Zelandii, a po raz pierwszy – na Malcie.
(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz