Konkursy Konkursy zagraniczne

„Biblioteka Literatury Starodawnej Rusi” została w Rosji „Książką Roku 2020”

Tegoroczne rosyjskie nagrody wręczane w ramach konkursu „Książką Roku” zostały wybrane spośród 400 nadesłanych przez dwadzieścia wydawnictw. Uroczystość odbyła się pierwszego dnia trwania Międzynarodowych Moskiewskich Targów Książki.


Zwycięzcą w głównej kategorii – „Książka Roku” – decyzją jury pod przewodnictwem szefa Rospeczati M.W. Sesławskiego została „Biblioteka Literatury Starodawnej Rusi”, której w tym roku ukazał się ostatni, dwudziesty tom. Petersburski oddział wydawnictwa Nauka rozpoczął druk serii, przygotowanej w Domu Puszkina pod redakcją D. S. Lichaczowa, L. A. Dmitriewa i N.W. Ponyrko, w 1997 r.
Seria zawiera teksty staroruskie wraz z ich tłumaczeniem na współczesny język rosyjski wraz z komentarzami, po raz pierwszy przedstawia niemal całe bogactwo literatury rosyjskiej w jej rozwoju historycznym – od XI wieku po dzień dzisiejszy.

W kategorii „ART-book”, oceniającej niestandardowe wydawania książek, nagrodę otrzymała również seria „Materiały i ​Biografie” moskiewskiego wydawnictwa „Krasnyj ” (2019). W jej ramach ukazały się trzy książki: W. Konaszewicz.Wspomnienia, T. Mawrina. Etiudy o sztuce, W. Milaszewski. Pierwszy z grupy “13”. Dzienniki.

W branżowej kategorii „Sztuka druku” wygrało faksymile rękopisu A. Czechowa Wyspa Sachalin w dwóch tomach, wydane przez wydawnictwo Wozrożdenije Tobolska (druk – Nowyje Reszenija, Moskwa). Prace nad tym wyjątkowym wydaniem trwały dziesięć lat, w planach było zakończenie ch na 160-lecie urodzin pisarza.

W kategorii „Proza roku” wygrała powieść redaktora naczelnego „Literaturnoj Gazety” Maxima Zamszewa Koncermistrz (wyd. Azbuka).

600-stronicowa książka Olega Czuchoncewa I dźwięk, i odźwięk: z różnych książek, wydana pod marką „Ruthenia” w ramach programu wydawniczego władz Moskwy, została uznana za książkę zasługującą na miano „Poezji roku”.

W nominacji „Dla dzieci XXI wieku” zwyciężyła niezwykła książka poświęcona turystyce krajowej z aktualnego gatunku „edutainment”: A. Litwina, il. A. Desnickaja Pociąg Trannsyberyjski odjeżdża (wyd. Samokat).

W tym roku pojawiła się nowa kategoria dla nastolatków „Generacja Z”. Tu zwycięstwo przypadło również nie oddzielnej książce, ale całej serii “Opowieści wilczka” niedawno utworzonego wydawnictwa „Wołczok”.

Coroczny Ogólnopolski Konkurs „Książka Roku” został ustanowiony przez Federalną Agencję Drukarstwa i Komunikacji Masowej w 1999 r. W celu wspierania rosyjskich wydawnictw książkowych, zachęcania do najlepszych przykładów sztuki książkowej i druku oraz promowania czytelnictwa w Rosji.
(źródło rg.ru)

Dodaj komentarz