Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (28.08-7.09 2020)

Na liście bestsellerów Motyli Książkowych dwie nowości, trzy książki wróciły na listę, cztery zmieniły miejsca, jedna utrzymała najwyższą pozycję.


Pierwsze miejsce utrzymał Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa). Książka utrzymuje sie od na liście od połowy toku – gratulacje dla autora i wydawnictwa.

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Przed młodzieżą poprawki z matury, nie dziw więc, że na listę powrócił poradnik  Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat) – miejsce drugie.


Na trzecie miejsce powrócił (spadł z drugiego) Nocnik nad nocnikamiChłopiec Alony Frankiel (Wydawnictwo Nisza). Ta przesympatyczna książeczka, która pozwala maluchom bezboleśnie rozstać się z pampersami, od dawna gości liście bestsellerów hurtowni Motyle.

Notka w książce w prosty ale w jakże sugestywny sposób zachęca do korzystania z niej: Jeśli bezradnie stoisz z sekatorem w ręku przed plątaniną gałęzi, ta książka jest dla Ciebie! Dzięki niej już zawsze będziesz wiedział, jak ciąć ozdobne drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Czy można coś jeszcze dodać?


O kolejne miejsce spadła Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii – teraz miejsce czwarte (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw. Krajski na przykładzie mechanizmów, które doprowadziły do bankructwa Grecji i poważnego kryzysu, jaki dotknął Islandię, przewiduje, iż sterowany przez obce wpływy polski rząd w najbliższej przyszłości doprowadzi w naszym kraju do podobnego scenariusza.


Na miejsce piąte powrócił na listę francuski bestseller  Miłość Astrid Desborders (przekład Paweł Łapiński, wyd. Entliczek). Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o miłości macierzyńskiej, z uroczymi ilustracjami autorstwa Pauline Martin.
Pewnego dnia Archibald pyta: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?” „Hmm, no cóż, zdradzę ci pewien sekret…”, odpowiada mama i czule wylicza chwile spędzone razem, kiedy wszystko jest okazją do wyrażenia miłości. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odkrywa prostą prawdę, że miłość mamy do dziecka jest bezwarunkowa. Ale największy sekret poznajemy na końcu. 


Na szóstym miejscu pierwsza w tym zestawieniu nowość – Kalendarz rodzinny – w tym przypadku nie książka, a naścienny kalendarz wyposażony w długopis. Pomysł super – zwykle jeśli chcemy coś zapisać najpierw rozpaczliwie szukamy czegoś do pisania – a tu proszę, wszystko pod ręką

Na siódmym kolejny powrót – Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety, praca Wojciecha Wencla
wydana przez Instytut Literatury.

Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku (…), który ze szczytu powodzenia, obrotem spraw przerastających jednostkę, ale i skutkiem własnych wyborów spadł w nizinę obcości, odrzucenia, zmarginalizowania, nieledwie zapomnienia. Nie doczekał się aż do teraz mono- i biografii, które pokazałyby nie tylko poetę, ale i człowieka, i w dodatku uczyniły to zajmująco, dostępnie, poza jakimkolwiek metajęzykiem. Dobrze się stało, szczęśliwie nawet, że książkę o poecie napisał poeta, poeta dysponujący solidnym warsztatem nie tylko pisarskim, ale też literaturoznawczym. Książka pomyślana została jako cykl esejów biograficznych komponujących się w spójną całość. To „opowieść biograficzna” umieszczona w rozległym kontekście historycznym, społecznym, politycznym, w którym Autor porusza się ze swobodą erudyty, jest właśnie opowieścią do przeczytania, do odczucia.

Z recenzji wydawniczej dra hab. Krzysztofa Ćwiklińskiego.


Miesce ósme zajęło Dziecko Grufallo Juli Donaldson z rysunkami Aksela Schefflera (wyd. Tekturka) – druga część bestsellera Grufallo.
W książce tej główny bohater udziela swojej córeczce przestrogi, opowiadając o zagrożeniach, jakie kryją się w lesie. Rządzi w nim Ogromna Zła Mycha, na którą trzeba bardzo uważać. Jest to pełna humoru, wciągająca opowieść, która bawi dzieci na całym świecie. zaczyna wspaniałą przygodę! Dokąd się wybiera i dlaczego trochę się tym martwi? Czy dorośli też się czasem boją i jak można pokonać ten strach?


Na miejscu dziewiątym (spadek z czwartego) Nowa normalność Tomasz Sommera (wyd. 3S Media).

W opisie książki czytamy: Żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach, które z pewnością przyniosą jedno: przyszłość inną od tej, jaką wyobrażaliśmy sobie dotychczas. Przesunięcie opinii publicznej, praktyki środowisk lewicowych, zwiększanie kontroli państwowej, wojna kulturowa – to zmartwienia, które leżą na sercu każdego prawicowca. W tym Grzegorza Brauna – który nie omieszkał wyraziście przedstawić swojego stanowiska na najważniejsze obecnie tematy społeczno-kulturowo-polityczne.


Pierwszą dziesiątkę listy bestsellerów Hurtowni Motyle Książkowe zamyka poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatówSzkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka). Spadek z miejsca piętego.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz